Ručně opalované dřevěné podlahy

Opalované podlahy jsou tvořeny pomocí ruční, unikátní povrchové úpravy dřevěných podlah plamenem ohně.
Dřevo je člověku velmi blízkým přítelem a to z důvodu jeho typicky přívětivých vlastností. Proto se člověk dřevem velmi často obklopuje v jeho různých formách.
Metodu ošetřování dřeva plamenem znali již naší prastaří předci a jedná se o velmi sofistikovanou metodu, kterou využívali již staří Římané. Tito při stavbách opevnění dřevo, které se kotvilo do terénu, opalovali a tím výrazně prodloužili životnost těchto částí stavby.
Jedná se vlastně o Metodu Shou sugi ban. Starou japonskou metodu ošetření dřeva. Japonci takto ošetřovali cedrové dřevo. Na první pohled vypadá postup velmi jednoduše. Dřevo, jeho povrch se opálí pomocí plamene a následně se zuhelnatělí, povrch kartáčuje tak dlouho, až je docíleno potřebného vzhledu. Po následném umytí a vysušení se prkna napustí olejem.
Opálené dřevo odolává velmi dobře povětrnostním vlivům a také hnilobě i plísním, či dalším nákazám, které dřevo může postihnout. Stejně tak chrání tato metoda dřevo proti dřevokazným škůdcům.
Pokud chcete mít doma opravdu unikátní dřevěnou podlahu a to ať už se jedná o parkety či masivní prkna, je možné si nechat podlahu opálit ohněm. Ano, zní to divně, ale jedná se o speciální povrchovou úpravu dřevěné podlahy, která se i dnes stále provádí pomocí plamenu ohně a jedná se o velmi precizní ruční práci.
Opalované dřevěné podlahy mohou být hoblované i kartáčované, oba druhy vypadají velmi originálně.
Při opalování dřevěné podlahy je třeba počítat s klasickými vlastnostmi dřeva a jeho reakcí na plamen a z tohoto pohledu právě hořlavost dřeva je velmi důležitá vlastnost. Při vysokých teplotách, které se dostavují při opalování dřevěné podlahy, nastává k přeměnám materiálu a toto je třeba správně odhadnout.
Při správném postupu opalování dřevěné podlahy dochází k přiměřenému zuhelnatění povrchu materiálu. Výsledkem je pak velmi krásná, noblesní podlaha.
Míra zuhelnatění dřeva má pak nesporný vliv na kvalitu dřevěné podlahy. I když na první pohled celý proces vypadá jednoduše, tak právě z důvodu rizika poškození dřeva se do tohoto procesu moc výrobců dřevěných podlah raději nepouští. Prostě se to musí umět a v opačném případě se může podlaha nevratně znehodnotit.
Ručně hoblovaná či kartáčovaná prkna z dubu upravená opalováním jsou velmi zajímavá a hodí se například do rustikálně laděných interiérů stylových hotelů, restaurací, starožitnictví, muzeí a podobných, stylově laděných prostor.
Opalování dřevěných podlah znali, jak je výše psáno, již naši prapředci a jedná se o velmi kvalitní úpravu a také ochranu dřeva. Nicméně i v opalování dřeva se postupy mírně liší a tak se buďto dřevo jen lehce opálí a následně olejuje, nebo se kromě opalovaní plamenem také drásá či kartáčuje. Vykartáčováním jsou odstraněny měkčí části struktury dřeva a je takto společně s opálením dosaženo vzhledu staré podlahy.
Opalování dřeva se dá označit za impregnaci a jedná se o opravdu starou metodu ochrany dřeva. I v našich končinách se tato metoda ochrany dřeva používala. Dřevěné kůly, které byly ošetřeny opálením a zatlučeny do země, vydržely mnohem více, nežli plamenem neošetřené.
Pokud je ke koncové úpravě opalované dřevěné podlahy použito kvalitního oleje, tak je takováto podlaha prakticky nesmrtelná, samozřejmě v návaznosti jak s ní bude zacházeno a jak bude používána.
Dřevěné podlahy v akci najdete zde
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Komentáře