Samolepicí fototapety na podlahu

Samolepicí fototapety na podlahu

Ve světě dekorativních podlah je možné snad vše a dokazuje to i možnost nalepit si na podlahu fototapetu a klidně dle vlastní předlohy.

Ještě nedávno tento typ podlah bylo možné realizovat pouze jako speciální polymerovou podlahu, která musela být realizovaná firmou.

Dekorativní 3D podlaha je vyrobená na bázi epoxidové pryskyřice a realizační firma ji u vás doma na podlaze aplikuje klidně podle vaší předlohy, nebo dle vašeho výběru z již jinde realizovaných předloh. Na toto téma jsme již napsali článek “Prostorové, dekorativní 3D podlahy”.

Vyznavači dekorativních podlah zašli ještě dále a vymysleli speciální fototapetu, která je samolepící a můžete si ji při troše šikovnosti na podlahu nalepit sami. Ovšem pozor, nejedná se o klasickou fototapetu, kterou znáte ze stěn. Tato je odolná a lze po ní běžně chodit. 

Fototapeta na podlahu je vyrobena ze zesílené PVC fólie a je polaminována. Speciální vrstva lamina má za úkol, aby povrch fototapety byl odolný bezpečný, tedy protismykový. Na základě vrstvy zesílené laminace na povrchu PVC fólie, je docíleno nejenže bezpečného, neklouzavého povrchu, ale také stálobarevnosti fototapety a možnosti ji normálně, jako jinou podlahu mýt, zametat, prostě udržovat.

Nemusíte se bát, je to sice fototapeta, ale můžete po ní běžně chodit, je oděru odolná, nevadí jí voda ani mastnoty. Tato speciální fototapeta na podlahu funguje jako samolepící, takže na spodní straně je podkladový papír a po jeho odstranění se normálně tapeta nalepí bez nutnosti používat další lepidla. Lepidlo na samolepící fototapetě na podlahu je na vodní bázi a aktivuje se po odstranění podkladního papíru. Pro lepší orientaci při aplikaci bývá na spodním, podkladovém papíru nakreslená mřížka.

Samolepící fototapeta na podlahu může vypadat, jak budete chtít, může to být jakákoliv fotka. Fototapeta je pak vyrobena na zakázku pomocí digitálního, velkoplošného tisku. Pokud se jedná o velkou plochu, nevadí, výrobce celou plochu vyrobí v jednotlivých dílech, které na sebe navazují a při pokládce dají dohromady kompletní obrazec.

A jak se fototapeta na podlahu nalepí?
Po obdržení hotové fototapety nejdříve rozbalte všechny díly a zjistěte, zda vše navazuje a je dodán celý obrazec. Následně si zkontrolujte kvalitu povrchu, a zda není nějaký díl poškozen. Také zkontrolujte, zda není někde oddělen podkladní papír, protože by v tomto místě mohlo být lepidlo znehodnoceno.

Co potřebujete k aplikaci fototapety na podlahu?
Postačí vám běžně dostupné nářadí, které snad většina z nás má doma: odlamovací nůž, případně nějakou rovnou lať či lištu na vedení řezu, pokud byste museli provádět prořezy. Pak budete potřebovat nůžky, rozprašovač a plastovou tapetovací stěrku.

Ohledně podkladu, je třeba mít rovný podklad, bez výstupků, zbavený nečistot a mastnot. Pokud je povrch příliš drsný, tak ho zjemnit, aby byl hladký. Savý povrch je třeba před aplikací fototapety upravit například uzavírací penetrací.

Následuje aplikace směsi vody se saponátem pomocí rozprašovače, což ulehčí aplikaci fototapety na podlahu. Saponát s vodou umožní částečně i dodatečnou manipulaci při chybném, nebo ne zcela přesném nalepení fototapety, zejména pak na podlaze.

Při aplikaci, lepení fototapety dodržujte v interiéru konstantní teplotu a to nejlépe kolem 20 °C. Po částečném stažení podkladního papíru (vždy jen kousek cca 30 cm) začněte fototapetu lepit na podlahu a to od kraje místnosti, nebo prostoru, kde bude začínat. Pomocí stěrky vytlačujte směrem od středu ke krajům pruhu fototapety ihned bubliny vzduchu a také vodu se saponátem. Tímto způsobem nalepíte celou fototapetu na podlahu.

Po kontrole celého povrchu nalepené fototapety proveďte odstranění veškerých bublin. Při pohybu s tapetovací stěrkou netlačte příliš, abyste fototapetu nenatáhli a tím ji neznehodnotili. Jedná se o PVC fólii, to mějte na paměti. Po nalepení fototapety na podlahu tuto ponechejte bez zátěže alespoň 24 hodin, poté je samolepící fototapeta na podlaze dokonale přilepena.

Pokud byste při konečné kontrole zjistili vzduchovou bublinu, je možné jako poslední možnost tuto propíchnout velmi tenkou jehlou a vzduch vytlačit. Miniaturní otvor se zatáhne, velký ovšem může znamenat poškození. Ohledně údržby povrchu se chovejte jako k běžné podlaze (mop, jemný kartáč, běžné mycí prostředky), jen nepoužívejte agresivní mycí prostředky.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

 1. venclova.monika@seznam.cz

  Dobrý den měla bych zájem o tapetu č.9 jestli je možný zaslat podle rozměrů co bych zaslala děkuji Venclová

 2. Lukas

  Dobrý den, je možné u vás objednat? Včetně montáže jaká by byla cena komplet s prací za metr? Děkuji za odpověď

 3. Marcela Conkova jak si můžu objednat uvas

  Tu tapetu kitkama jak koberec

 4. Angela

  Měla bych zájem Otu hnědou z růžemi kolik stojí ajak mohu objednat děkuji za informace

 5. Elena

  Dobrý den měla bych zájem prosím o tuto krásnou tapetu na podlahu kde mohu prosím obědnat děkuji

 6. stefan zubaj

  dobri den prajem prosim ako alebo kde by som mohol zakupit podlahove tapety,,,neuvadzate kontakt mam zaujem,,,,,,ak tak moje cislo mobylu 0940744724 dakujem

Napsat komentář