Sesedání podlahy – noční můra stavitelů

Sesedání podlahy – noční můra stavitelů

Sesedání podlahy, je stále častějším jevem.

Nejčastěji používanou tepelnou izolací pro zateplení běžné podlahy v obytném domě s běžným zatížením je polystyren EPS 100 Z a tento má jak už je patrno z názvu únosnost v tlaku 100 kPa...

Ne že by byla tato hodnota nedostatečná, ale často se stává, že polystyren není pokládán na zcela rovnou plochu a následné zatížení způsobí pak situaci, kdy se deska nezatěžuje díky nerovnému podkladu stejnoměrně, ale pouze v bodech na které dosedá. Následně z tohoto důvodu v podlaze vznikají dutiny a tyto postupně díky tlaku sesedají, což je zcela běžný jev, který se děje v rozmezí měsíců až let.

Pokud je například polystyren EPS 100 Z pokládán na hydroizolační pásy, které jsou samozřejmě přes sebe v napojování překryty, opět nesedí deska izolace rovnoměrně, ale dotvaruje se přes tento spoj hydroizolace.

Nezdá se to, ale jedná se o rozdíl 3mm v podlaze v místě, kde se hydroizolační pásy překrývají.

Pokud stavebník nevyrovná tyto a podobné nerovnosti před pokládkou tepelné a akustické izolace, nastává stav, kdy desky izolace jsou podepřeny z cca 1/3 své celkové plochy a to je přesně ten moment, který předchází pozdějšímu sesedání podlahy po dokončení a určitém časovém odstupu.

Navíc, každá deska izolace má nějakou toleranci určenou normou. Není tedy zcela rovná, a pokud se na sebe pokládá několik vrstev desek tepelné izolace, nastává proces dotvarování a sesednutí desek, jednotlivých vrstev do sebe ve výslednou vrstvu tepelné izolace. Při tomto jevu samozřejmě klesá i roznášecí vrstva podlahy a spolu s ní i pochozí vrstva podlahy.

Tento jev se pak vykytuje jako mezery u stěn vůči podlaze, která klesla a to někdy v řádech mm, ale někdy v řádech několika cm.

Navíc neexistuje žádné pravidlo, jak dlouho tento jev potrvá a jak hodně si podlaha sedne.

Řešením je pokládka tepelné izolace, desek EPS 100 Z například do lepidla či cementového mléka. Tímto způsobem zajistíme celoplošné působení desky na podkladní plochu. Další radou je v případě měkčích desek EPS použít jen jednu vrstvu izolace, dříve se sice radilo použít dvě vrstvy, a tím překrýt spoje desek v předchozí vrstvě, které by mohly vést k tepelně izolačním únikům, ale situace je taková, že je lepší nechat v tomto případě vrstvu jednu. Mezery mezi deskami tepelné izolace můžete utěsnit PU pěnou. Nebo je k sobě slepit pomocí lepidla na polystyren.

Nebojte se použít podlahový polystyren do vaší skladby podlahy, jen je třeba vše provést správně a dle patřičných postupů s použitím všech doporučených komponentů podlahy. 

  1. Biker

    Tohle dobře znám. Silikok všechno vyřeší!:))

Napsat komentář