Suchá skladba dřevěné podlahy s podlahovým vytápěním
Nedávno jsem byl na montáži masivní dřevěné podlahy.
Na tom by nebylo nic divného, ale celková skladba podlahy byla opravdu nezvyklá.
A právě proto se chci s vámi podělit o mé nové poznatky.
Na zakázce byla navrhnutá suchá skladba podlahy s podlahovým topením. Celá skladba vypadala následovně. Na cementobetonový podklad byl zhotovený dřevěný rošt, vysoký asi tři centimetry a laťky byly ukotveny cca 60 cm od sebe. Mezi tyto laťky byly na speciální izolační podložce natažené teplovodní trubky podlahového vytápění. Jednalo se vždy o dvě trubky, tedy jedna probíhala od začátku ke konci, kde byla stočená a znovu pokračovala od konce k začátku. Takto se to opakovalo v každém jednotlivém poli mezi roštem. Na tyto trubky podlahového topení byly položeny jehlanové hliníkové výlisky s vyhloubením na trubky, což umožnilo nacvaknutí výlisku již na zmíněné trubky.
Hliníkový výlisek má za úkol nahřát se od trubek podlahového vytápění a teplo dále odevzdat dřevěné podlaze a následně do prostoru domu. Po osazení na trubky podlahového vytápění byl hliníkový výlisek o pár milimetrů výš než samotný rošt. Důvod byl, aby se výlisek po instalaci samotné podlahy dotýkal a byl tak v bezprostředním kontaktu s dřevěnou podlahou, tím jí následně předával své teplo.
Jak jsem zmínil, dřevěný rošt je asi 60cm od sebe, takže podlaha, která by měla být na takovýto rošt položená, musí mít tloušťku minimálně 20mm a rozhodně se musí jednat o spoj pero/drážka.Pokud by někdo na takový rošt zvolil podlahu slabší, mohu jej ujistit, že pokud vkročí na střed roštu, určitě pocítí, jak se podlaha prohýbá. Což by jistě nikdo z nás nechtěl.
Na této zakázce byla použitá 20mm hrubá, celo masivní parketa se zkosenými hranami, to znamená, že po položení je podlaha s přiznanými "V" spárami. Parketa se na rošt montovala přibíjením přes pero, přesněji se pod 45 stupňovým úhlem skrz parketu až do samotného roštu stříleli 5 cm dlouhé speciální "ozubené" podlahářské hřebíky.
Hřebík se střílí přesně nad pero, je tak dobře zapuštěný, takže absolutně nepřekáží při montáži další parkety. Na střílení takovýchto podlahářských hřebíků je určená profesionální podlahářská hřebíkovačka na parkety s perem a drážkou. Hřebíkovačka je pneumati cká a pracuje na stlačený vzduch, je tedy potřeba mít při montáži také kompresor. Tato konkrétní hřebíkovačka, kterou jsem použil při montáži, dokáže střílet speciální, extrémně tvrdé hřebíky, které mohou být do tvaru "L", "T" nebo ve tvaru "U". Jednoduše řečeno, dokáže tak střílet třemi druhy hřebíků. S touto hřebíkovačkou jsem pracoval poprvé a mohu říci, že je to neskutečný pomocník, se kterým dokáží dva řemeslníci denně namontovat cca 50 m2 podlahy. V případě, že byste podlahu měli přišroubovat, za den tak dokážete namontovat zhruba 10 - 15 m2.
Musím však upozornit na jednu věc, že s touto hřebíkovačkou nedokážete přibít první řadu a pár posledních řad parket, což se odvíjí od samotné šíře dřevěné parkety. Rozhodně doporučuji první a poslední řady parket na rošt přilepit speciálně na to určeným lepidlem a poté je ještě pojistit standardní malou hřebíkovačkou, která střílí kolmo tenké hřebíky tzv. "vágnerky". Samozřejmě tyto vágnerky jsou měkké a v podstatě slouží pouze na uchycení parkety, pokud pod parketou nevytvrdne lepidlo.
Při montáži dřevěných parket "na sucho" je třeba si uvědomit, že parketu je k roštu připevněna pouze hřebíkem. Následkem může docházet k tomu, že vaše podlaha může vydávat zvuky ve formě pukání nebo vrzání. Tomu se prostě nevyhnete. Jde v podstatě o typ montáže, která se prováděla desítky let nazpátek, kdy se při pokládce klasických vlysových parket do tvaru "V" přibíjela každá cca třetí až pátá parketa do dřevěného záklopu. Nemusím již dále hovořit o tom, jak dřevěné parkety vržou, když jsou takto položeny ve straších bytech.
Mně osobně se tato suchá skladba podlahy s podlahovým vytápěním nelíbila. Nejsem zastáncem montáže na sucho. Mám rád věci v pořádku, a proto jsem zastáncem celoplošného lepení dřevěných podlah k podkladu. Takto namontované parkety vám nebudou vrzat a vydávat různé jiné zvuky. A pokud se to stane a při lepené pokládce vám parketa nějaký ten zvuk vydá, určitě nebude tak intenzivní jako při suché montáži.
Berte však na vědomí, že to je pouze čistě můj osobní, subjektivní pohled na tuto skladbu podlahy a nikoho tím nechci odrazovat od takovéhoto systému podlahového vytápění. Firma, která vám takový systém navrhne, má jej jistě certifikovaný a může vám ho zaručit.
Výhoda tohoto systému může spočívat například v rychlosti realizace. Při klasickém podlahovém vytápění, které je zalité potěrem, v závislosti na počasí venku musíte jen na odvětrání vlhkosti z potěru čekat od jednoho až do dvou měsíců. Na druhé straně však při suché skladbě podlahového vytápění dokážete podlahu montovat již po sedmi dnech. Tedy jako vždy, všechno má své výhody i nevýhody, a proto je třeba určit si prioritu, o co vám jde a co je pro vás důležité. Pokud vám jde o čas, tak suchá skladba je právě pro vás a pokud vám jde o kvalitu montáže dřevěných parket a chcete jí mít namontovanou tak, aby vám nevydávala zvuky, musíte obětovat čas a třeba sáhnout po mokré skladbě s podlahovým vytápěním.
Dřevěné podlahy v akci najdete zde
Milan Šoška - opodlahach.sk
Komentáře