Údržba dřevěných podlah
Každá podlahová krytina má svá specifika a potřeby a dřevěná podlaha na tom není jinak.
Dřevo je velmi příjemný materiál, který má pozitivní vliv na člověka, obzvláště pokud je vnímavý a esteticky založený.
Dřevěné podlahy mají po celém světě svou tradici a kromě toho, že je dřevo krásné, voňavé, příjemné na dotyk, nabízí i velmi dlouhou životnost. Tato je ale ovlivněna tím, jak se o dřevěnou podlahu budete starat a také jak se k ní budete chovat.
Mezi základy správného chování k dřevěné podlaze patří vyvážená vlhkost a teplota v interiéru a také jak a v čem se po dřevěné podlaze pohybujete. Základem je nezanášet na tento typ podlahové krytiny nečistoty z venku, například písek, drobné či větší kamínky. Tyto nečistoty mají velmi neblahý vliv na povrch dřevěné podlahy.
Vlhkost vzduchu v interiéru je doporučena v rozmezí 55 až 65%, optimální je 50% relativní vlhkosti. Za vhodnou teplotu je považováno rozmezí 18 až 22 °C, nejlépe 20 °C. Příliš velká vlhkost může způsobit bobtnání dřevěné podlahy, kroucení a také vyboulení dřeva a naopak velmi suchý vzduch způsobuje sesychání dřeva. Toto se projevuje tvořením spár a praskáním dřeva.
Paradoxně největší zátěží pro dřevěné podlahy je topná sezóna a to zejména pokud se jedná o uživatele, vyznavače tzv. “trenýrkové teploty” v interiéru. Dřevěné podlahy se chovají různě v závislosti na druhu dřeva a jeho ošetření a velmi podle vnitřnímu klimatu v domě.
Věděli jste například, že nově aplikované dřevěné podlahy se v interiéru aklimatizují až zhruba po 1 roce?
Stejné je to s nábytkem, zejména s jeho pohyblivými částmi, které by ve styku s dřevěnou podlahou měly být osazeny měkkou vrstvou, která podlahu chrání proti poškrábání. Kromě toho i přesto, že jsou dřevěné podlahy povětšinou realizovány z tvrdého dřeva tak i nábytek, který stojí na jednom místě a má malou styčnou plochu s podlahou, je lepší osadit měkkou podložkou v místě styku. Tím se zamezí tomu, aby se například nožičky od skříně časem obtiskly do dřevěné podlahy.
Zdroj Youtube.com - yoBennyoPolo
Pak je třeba dát pozor s vodou, déle trvající louže na dřevěné podlaze může udělat pěknou neplechu. Veškeré rozlité tekutiny pokud možno vytřete okamžitě, aby se nedostaly do dřevěné podlahy a ta nezačala bobtnat a nezačaly se také tvořit plísně, což je velmi pravděpodobné u dřevěných plovoucích podlah.
Pokud se ve vašem domě pohybují často mazlíčci, zejména malá štěňátka, tak si rozmyslete, jestli je dřevěná podlaha tou správnou volbou pro vás. Loužičky moči od štěňat jsou velkým problémem pro dřevěné podlahy.
Ohledně čištění a údržby dřevěných podlah je třeba dodržovat určité postupy s použitím správných doplňků a pomůcek.
Základem je klasické vysávání, zametání či vytírání suchým mopem, tímto se zbavíme volně ležících nečistot a prachu na dřevěné podlaze. Pokud se jedná o mokré vytírání dřevěné podlahy, tak toto se musí provádět opravdu vyždímaným mopem či hadrem. Dnešní moderní doba nabízí různé druhy mopů se systémy ždímání, o tomto jsme psali v našem článku "Jaký mop na jakou podlahu použít?".
Příliš vody na dřevěné podlaze může zanechat nejen, že bobtnání a deformace, ale také může poškodit povrch této podlahy či znehodnotit její finální úpravu.
Ve smyslu vytírání je třeba dodržovat nepoužívání agresivních čisticích prostředků, které by mohly poškodit dřevo. Vždy si nechte poradit od odborníka v obchodě a používejte jen ty prostředky, které jsou vhodné pro dřevěné podlahy. Při dotazu na prostředek na mytí dřevěné podlahy dejte prodejci informaci o druhu dřeva, systému aplikace a povrchové úpravě dřevěné podlahy.
Zdroj Youtube.com - Easy Cleaning
Na skvrny pozor! Pokud jste si vědomi, že jste na podlaze skvrnu vytvořili, nebo jste si ji za čerstva všimli, tak ji odstraňte pokud možno ihned. Skvrna, která je zaschlá se poměrně špatně odstraňuje a někdy to ani nejde.
Skvrny, které se nepodaří z povrchu dřevěné podlahy odstranit běžným vytíráním, se dají většinou odstranit pomocí mýdla na dřevěné podlahy a měkkého hadříku. Pozor na agresivní chemii, která může nenapravitelně podlahu poškodit. Nejčastější skvrny jsou od bot z podrážek, nebo mastné skvrny a skvrny od jídla. Tyto se dají odstranit pomocí lihu či čistícího benzínu. Co jde odstranit mechanicky, odstraňte pomocí měkké škrabky, nic ostrého a tak, abyste nepoškodili povrch dřevěné podlahy.
Pozor například na rozlitou kávu, červené víno a třeba i kečup, tyto tekutiny musíte nejlépe okamžitě setřít. Pokud se odstranění ihned neprovede, vzniknou velmi těžce odstranitelné skvrny.
Skvrny se dají také čistit speciálními, čisticími prostředky, tyto si nechte doporučit ověřeným prodejcem. Musí se jednat o mírné, neagresivní čisticí prostředky a zásadně bez obsahu čpavku. Většina čisticích prostředků bývá nanášena na dřevěnou podlahu podle struktury dřeva. Pozor na to, návody je v tomto případě třeba číst a dodržovat. Nesprávná aplikace může přinést ještě větší škodu, nežli užitek.
Existují také prostředky pro údržbu a obnovu dřevěných podlah, které se jen nalijí ve správném poměru do vody, se kterou vytíráte. Různé leštěnky, které se používají na lakované povrchy, například u parket, se nanášejí na již vyčištěnou podlahu, která je suchá.
Většinou se renovační a ošetřující prostředky nanášejí neředěné tak, jak je prodejce prodává, pomocí měkkých hadříků, které nepouštějí chlup. Během schnutí nanesené leštěnky se pak po podlaze nesmí chodit. Leštěnka na podlahu nemá jen funkci ji pohledově zkrášlit, ale také ji napomáhá v její odolnosti.
Pokud se nepodaří dřevěnou podlahu zcela vyčistit a i po snaze odstranění skvrn zůstanou znatelná místa, lze tato do jisté míry opravit mechanicky. Pomocí velmi jemného smirkového papíru krouživými pohyby poškozené místo očistěte a následně ošetřete voskovým olejem.
Pokud si na toto ale nebudete troufat, tak to raději přenechte specialistům na renovace podlahových krytin.
Dřevěné podlahy se dají upravovat různě, kromě lakování lze použít oleje a olejové vosky. Používají se oxidativní oleje a další zajímavé prostředky. Někdo nechce žádnou povrchovou úpravu a nechává dřevěnou podlahu tak, jak je se zcela přírodním vzhledem.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Komentáře