Víte, čím může být způsobeno popraskání a odskočení nivelační stěrky?
Nivelační stěrky se používají na vyrovnávání a vyhlazování podkladu, tedy podkladového potěru, ať už je na cementové, nebo na sádrové bázi.
A podle něj se samozřejmě volí i druh stěrky.
Doporučuji srovnávání podkladu nivelační stěrkou svěřit do rukou odborníka, nejlépe podlaháře a ne tedy zedníka, jelikož jsou tyto stěrky velmi háklivé na dodržení předepsaného pracovního postupu.
Pokud není dodržen návod k použití (popř. Technický list), který je na uvedený na každém balení, nemusí být výsledný efekt podle vašich představ.
Může se lehce stát, že nivelační stěrka doslova odskočí od podkladu a celá zesíťuje, tedy popraská.
Pojďme si proto říci, jaké jsou nejčastější příčiny toho, že se nivelační stěrka nepohodne s vaším podkladem.
Nesprávně zvolená penetrace podkladu
Vhodně zvolená a správně aplikovaná penetrace je základem toho, že výsledek bude podle vašich představ a že nivelační stěrka bude mít odpovídající přídržnost k podkladu. Při srovnávání podkladu se můžete setkat s dvěma případy. Buďto se srovnává nový potěr, nebo starý. U nových potěrů je to bezproblémové, aplikuje se nejčastěji penetrace na disperzní bázi a po jejím zaschnutí se povrch vyrovná nivelační stěrkou.
Horší je to však u starých cementových potěrů, na kterých často bývají zbytky lepidel po předchozích podlahových krytinách, o jejichž složení vůbec nic nevíte. V tomto případě může nastat problém se zvolením vhodné penetrace. Na potěru můžou být například zbytky asfaltového lepidla na kterém byly původně nalepené parkety. Dozvěděl jsem se, že někteří mistři tenkrát k jeho ředění používali naftu. A to je ten nejhorší scénář, který vás může potkat.
Pokud je nafta dostatečně vsáknutá v podkladovém betonu, tak vás ujišťuji, že nebude fungovat dokonce ani dvousložková epoxidová penetrace. Prostě na naftu nic nechytne a musí se tedy přistoupit k odfrézování vrchní části potěru. To ale popisu tu nejhorší z možných variant.
Pokud jsou na podkladu zbytky lepidel, například po starém PVC, koberci apod., doporučuji, zvolit již zmíněnou epoxidovou penetraci, která se ihned po aplikaci nahrubo přesype křemičitým pískem. Po vytvrdnutí epoxidu se zbytek nepřichyceného písku vysaje a podklad je připravený na lití nivelační stěrky.
Nedodržení správného postupu při stěrkování
Pokud nechcete již provedenou stěrku vysekávat, postupujte za každou cenu podle návodu k použití té či oné stěrky. Upozorňuji zejména na dodržení přesného podílu záměsové vody a na to, aby voda studená (ne teplá), byla správná teplota a vlhkost podkladu a prostoru, ve kterém bude stěrka aplikovaná.
Prudká změna klimatických podmínek při vysychání nivelační stěrky
Tady vás chci upozornit, skutečně hlídejte klimatické podmínky v místnosti v prvních dnech po aplikaci nivelační stěrky. Mám tím namysli to, abyste v žádném případě výrazněji nepřidávali na teplotě topení a neměnili tak i teplotu podkladu a ovzduší místnosti. Absolutně se totiž nedoporučuje, měnit výrazně prostorovou vlhkost ovzduší tam, kde stěrka schne. Nivelační stěrky totiž mají při vysychání svá pnutí, které se při vysychání mohou lehce znásobit a stěrka se pak může jednoduše odtrhnou od podkladu.
Přesně to se mi nedávno stalo u jednoho zákazníka, který chtěl dobu schnutí urychlit a dal do místnosti odvlhčovač vzduchu, který jej extrémně vysušil. Nivelační stěrka zareagovala tak, že ve středu místnosti popraskala a odtrhla se od podkladu.
Toto jsou tři asi nejčastější chyby, se kterými jsem se při své práci na srovnávání podkladů setkal.
Kvalitní nivelační stěrky najdete zde.
Dávejte si skutečně pozor, jelikož vysekávání popraskané stěrky není opravdu nijak příjemnou činností.
Komentáře