Víte, co ovlivňuje dobu schnutí nivelační stěrky?

Víte, co ovlivňuje dobu schnutí nivelační stěrky?

Většina z vás určitě zná nivelační stěrky.

Jinak také řečeno samonivelační stěrky nebo stěrkovací hmoty.

Pro ty, kteří by náhodou nevěděli, jde o stavební materiál, kterým se vyrovnávají nebo vyhlazují podkladové potěry. V podstatě se jedná o materiál, kterým se připravuje podklad, na který se bude následně klást nebo montovat podlaha či podlahovina.

Nivelačních stěrek je v nabídce od různých dodavatelů opravdu velmi mnoho

Ptáte se, proč je jich tolik? Odpověď je jednoduchá, každá stěrka má jiné vlastnosti. Nivelační stěrky například na cementové bázi se používají na cementové potěry a stěrky na sádrové bázi jsou vhodné na anhydritové potěry. Dále má každá samonivelační stěrka své osobité vlastnosti, jako je maximální a minimální tloušťka, do které se může použít.

Každá ; stěrka má jinou pevnost v tlaku a ohybu a každá stěrka má také různé pnutí po dobu samotného vysychání a různé doby zrání či zpracovatelnosti. Proto je velmi důležité si vybrat nivelační stěrku takovou, která je vhodná pro vaše použití.

Po aplikaci samonivelační stěrky u zákazníka dostávám pravidelně tu samou otázku: „Jak dlouho budeme čekat, než se bude moci pokládat podlaha?“ Má odpověď je vždy stejná: „Jakmile bude mít nivelační stěrka správnou zbytkovou vlhkost.“

Co znamená doba schnutí nivelační stěrky?

Laicky řečeno dobou schnutí samonivelační stěrky se myslí čas, za který se z nivelační stěrky odpaří použitá voda. Respektive voda, ve které byla nivelační stěrka rozmíchána. Pouze pro představu vám povím, že jedno balení nivelační stěrky se rozmíchává v cca 6 litrech vody. Pokud tedy máte místnost o ploše 20 m2 a bude použito na vylití podlahy asi tak 5 – 6 balení nivelační stěrky, bude se čekat na odpaření 30 – 36 litrů vody, které byly spolu se stěrkou aplikova né v místnosti. Dobu schnutí nivelační stěrky ovlivňují různé aspekty, jako například:

Teplota podkladu a prostorová teplota

Teplota podkladu při samotné aplikaci by neměla být nižší než 10 °C a prostorová teplota by všeobecně neměla být nižší než 15 °C. Pokud byste chtěli dosáhnout opravdu ideální teploty pro dobu schnutí nivelační stěrky, měla by se teplota podkladu pohybovat někde okolo 15 °C a prostorová teplota okolo 20 °C.

Při vyšších teplotách je třeba dávat pozor, aby nivelační stěrka neschla a netuhla příliš rychle, neboť se vám bude stěrka špatně napojovat. Při rychlejším sch nutí stěrky dochází ke většímu pnutí a za určitých okolností může nivelační stěrka popraskat či odskočit od napenetrovaného podkladu.

Prostorová vlhkost

Prostorová vlhkost má značný vliv na dobu schnutí nivelační stěrky. Doby schnutí jednotlivých nivelačních stěrek jsou v technických listech většinou uvedeny při 65% vlhkosti ovzduší v místnosti, tedy při ideální vlhkosti v interiéru. Ve zkratce to znamená, že čím bude prostorová vlhkost nižší, doba schnutí se bude zkracovat a naopak čím bude prostorová vlhkost ovzduší vyšší, bude se doba schnutí prodlužovat.

Ze zkušeností tak mohu říci, ž e pokud jsem rozléval nivelační stěrku v období srážkových dní, tedy pršelo více dní po sobě, doba schnutí se prodloužila, jelikož v takových dnech bývá vlhkost v místnostech i okolo 80 - 90%.

Tloušťka samonivelační stěrky

Čím vyšší tloušťka nivelační stěrky se lije, tím pomaleji se z ní odpařuje voda a doba schnutí se tak výrazně prodlužuje. V technických listech se doba schnutí uvádí o síle cca 3 – 4 mm nivelační stěrky. Pokud tedy budete rozlévat stěrku v jednou takové tloušťce, doba schnutí bude dvojnásobná.

Větrání v místnosti

Snad nejpodstatnějším vlivem pro schnutí nivelační stěrky je větrání místnosti. To znamená zabezpečit místnost tak, aby byla větraná pomocí otevřeného okna dokořán nebo alespoň okno ve větrací poloze. Pokud byste po aplikaci nivelační stěrky vůbec nevětrali, může se stát, že doba schnutí stěrky se prodlouží tří až pětinásobně. Zkrátka větrání místnosti je alfou a omegou pro zabezpečení optimální doby schnutí nivelační stěrky.

Samonivelační stěrky najdete zde.

Závěrem ještě tolik, zda již je nebo není nivelační stěrka suchá, vám ukáže až měřicí přístroj. Tím by měl být vybaven každý slušný podlahář.

 

 

  1. TOMAS TUHY

    DOBRY DEN DA SE STERKA NALIT I NA DLAZBU KTEROU NECHCI VYSEKAVAT

  2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Ještě doplnění. V článku je uvedena tato formulace - "laicky řečeno". Náš portál navštěvují převážně laici, pro které by termín "hydratace" mohl být hůře srozumitelný. V každém případě děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. S pozdravem, Patrik Hyka

  3. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Pane Bittnere, při "schnutí" stěrky probíhají samozřejmě oba procesy. Takže částečně i odpaření, i když pouze v malé míře. V článku je možná trochu nešťastně formulováno - upravím. S pozdravem, Patrik Hyka.

  4. Robert Bittner

    Odpaření dodané vody? To je myšleno vážně? Hydratace vám evidentně nic neříká. Vyschnutím by se stěrka rozsypala na prach. Zajímavé čtení...

  5. STĚRKA

    ČTI ...

Napsat komentář