Víte, jak se lepí vinylová podlaha na stěnu?

Víte, jak se lepí vinylová podlaha na stěnu?

Na téma, zda jsem již lepil vinylovou podlahu na stěnu, se mi sešlo velké množství dotazů.

Doposud měli takovou zkušenost pouze moji kolegové montážníci, avšak nedávno jsem si tuto záležitost sám vyzkoušel na vlastní kůži.

V tomto článku se zaměřím trochu více na to, jak vinylovou podlahu nalepit na stěnu, aby řádně držela a vytvořila tak zajímavý prvek v interiéru.

Vzhledem k tomu, že se vinylové dílce vyrábí ve dřevěných dekorech, v imitacích kamenů či dlažeb, je na výběr nepřeberné množství barev a odstínů. Prostor pro řešení interiéru je tak opravdu velký.

Jaký druh vinylové podlahy použít?
Jedná-li se o lepení vinylové podlahy na stěnu, je třeba jednoznačně koupit celoplošně lepený typ vinylové podlahy. Vinylové podlahy určené pro lepení se většinou vyrábí v tloušťce 2 mm nebo 2,5 mm. Vinylovou podlahu na click o tloušťce 4,5 mm nedoporučuji na stěnu lepit zejména z ekonomických důvodů.

Ne že by jí nebylo možné přilepit, ale je zbytečně investovat do dražší podlahy a trápit se při lepení na stěnu s click zámkem.

Jak si nachystat stěnu pro lepení vinylové podlahy?
Zde platí stejné pravidlo jako při pokládce podlahy. Abychom dosáhli perfektního výsledku, podklad ( v našem případě tedy stěna )musí být dostatečně pevný, rovný a hladký. Ideální stav je, pokud máte připravené zcela nové omítky. Zmiňuji to proto, že si neumím představit, jak bych postupoval při lepení vinylu na stěnu, která má na sobě několik výmaleb.

V takovém případě byste museli zbavit stěnu veškerých nátěrů až k podkladu, tedy do omítky. Já osobně jsem měl stěnu připravenou v nové klasické omítce. Nejdříve jsem si celou plochu stěny oškrabal širokou špachtlí, abych jí zbavil zrníčekk písku.

Poté jsem jí celou napenetroval neředěnou penetrací UZIN PE 360 a nechal dostatečně vyschnout. Takto napenetrovaný podklad je řádně připraven na samotné lepení vinylové podlahy na stěnu.

Jaké lepidlo použít pro přilepení vinylové podlahy na stěnu?
Mě osobně se z nabízených variant osvědčilo lepidlo na PVC, koberce a vinyl značky UZIN KE 2000S. Samozřejmě, že by fungovala i jiná kontaktní lepidla, jako například Chemoprén či Toprén. Tuto variantu jsem zavrhl proto, jelikož tato lepidla značně zapáchají a navíc je třeba lepidlo nanášet jak na stěnu, tak i na rubovou strany vinylové podlahy. Výsledkem je jednou taková práce.

Další nespornou výhodou mnou použitého lepidla je dostatečně dlouhá otevřená doba. Máte dostatek času na lepení vinylových dílců, kdy vás extrémě netlačí čas.

Jak nanášet lepidlo na stěnu?
Pravdou je, že na podlahu se lepidlo nanáší podstatně lépe a rychleji než na stěnu. Zvolil jsem taktiku, kdy jsem nejprve nanesl lepidlo na stěnu štětcem a pak teprve stahoval špachtlí se zubováním A1. Tím jsem vytvořil rovnoměrnou vrstvu lepidla, což je zcela zásadní pro konečný výsledek.A jaké jsou mé dojmy z první montáže vinylu na stěnu?
Popravdě řečeno, měl jsem určité obavy, jak to celé dopadne. Zejména, když se jednalo o mé první lepení vinylu na stěnu. Předem jsem si rozmyslel, jak nejlépe postupovat a mohu říci, že mnou zvolená taktika fungovala a nestalo se nic, co by mě nějak zvlášť překvapilo. Myslím, že montáž respektive lepení vinylové podlahy na stěnu, zvládne každý průměrně zručný člověk. 

Vinylové podlahy v akci najdete zde

Na dominantní stěně v obývacím pokoji jsem musel vyřešit hned několik zásuvek a otvor na televizní kabely. Vyřezávání otvorů do vinylu je hračka, postačí vám pouze speciální podlahářský nožík. Případně můžete použít i klasický ulamovací nůž, se kterým se sice trochu víc potrápíte, ale nakonec to s ním určitě zvládnete.

Milan Šoška - opodlahach.sk

 1. Hanes

  Je možné vinylovou podlahu lepit na stěnu obložené palubkami.diky

 2. Kmec

  Dobrý den také plánuji lepit vinil do sprchového koutů prosím o radu děkuji. Kmec

 3. Ivo

  Dobrý den,plánuji lepení vinilu na stěny a podlahu v koupelně vč. sprch koutu.
  Jak bych měl řešit vodotěsnost spojů? Děkuji za rady a přeji hezký den.
  S pozdravem Ivo K.

 4. Milan Horáček

  Dobrý den
  Chtěl by se zeptat zda se dá lepit vinil na obklady
  Děkuji za odpověď
  Milan

 5. Uvíra Rudolf

  Dobrý den
  Můžu nalepit vinil na sádrokartonovou stěnu ,když ano jak postupovat.
  Děkuji za odpovědˇ.

 6. Michal Kučera

  Dobrý den,

  plánuji lepit vinil na stěnu a jen mě ještě napdá, jak rešit dořezávané strany v rohu stěny. Buďto si dám hodně záležet aby to bylo co možná nejpřesněji lícovalo nebo lišty? ale to mi na zaď přijde divné.
  Děkuji za rady.

  Pěkndý den,
  s pouzravem
  Michal.

Napsat komentář