Výběr podložky pod podlahu

Výběr podložky pod podlahu

Jakou podložku pod podlahu použít? Podle čeho ji vybrat a čím se při výběru řídit?

Podlahová krytina, a to zejména platí pro plovoucí podlahy, má svou životnost, která může být poměrně dlouhá, ale je ovlivněna mnoha faktory. Jedním takovým velkým faktorem je podložka pod podlahu.

Především je potřeba vědět, že podklad pro podlahovou krytinu a funkce, odolnost podlahové podložky mají velký vliv na vyrovnávání zatížení podlahové krytiny. Jednou z funkcí podložky pod podlahy je vyrovnávací - nivelační schopnost. Podklad samotný pak musí splňovat spoustu nároků, které jsou ovlivněné použitým materiálem a také záleží na hustotě tohoto materiálu. Dvojnásob tento fakt platí u plovoucích podlah se zámky, kde je třeba, aby podložka vyrovnala veškeré případné nerovnosti podkladní plochy podlahy a aby tuto funkci časem neztrácela.

Další důležitou funkcí podložky pod podlahu je ochrana podlahové krytiny před případnou vlhkostí z podkladní plochy a také aby podložka sama o sobě tuto vlhkost do sebe neabsorbovala.

Jako další důležitou funkci uvedeme akustiku, podložka pod podlahy má také za úkol zlepšení akustického komfortu plovoucí podlahy, tedy její odhlučnění. Takové základní dva druhy řešení akustiky pomocí podložky pod podlahou, je úrovňové akustické zlepšení, anebo akustická izolace podlahy.

Akustické zlepšení je snížení tzv. kročejového hluku, který je významný hlavně u laminátových podlah. Obecně je známo, že vyšší zvuky lidský organismus vnímá více a laminátová podlaha vydává při chůzi po ní (zejména v botách s tvrdou podrážkou) a při pádech předmětů na ni poměrně jasně slyšitelné až nepříjemné zvuky. Kročejová izolace je právě vlastnost, kterou by pak měla nabízet podložka pod laminátovou podlahou. Tato by měla vstřebávat kročejový, strukturální hluk, který se nese podlahovou krytinou. Jedná se o zvuk šiřitelný konstrukcemi (vibrace, mechanický vliv).

Akustická izolace je schopnost absorbovat hluk slyšitelný v prostoru místnosti, jedná se tedy o prostorový hluk, kdy izolace musí mít vlastnosti pohlcovat tento prostorový hluk. Tento hluk je posuzován podle slyšitelnosti hluku pod místností, kde byla aplikována podlaha s podložkou, která by měla snižovat, absorbovat tento hluk.

Role podložky pod podlahy je nadmíru jasná, ale přesto si zrekapitulujeme co nám má dobrá izolace pod podlahou přinášet. Kvalitně řešený podklad pod podlahou nabízí prodloužení životnosti podlahové krytiny, chrání ji proti mechanickému poškození a proti vlhkosti. Po dobu užívání dobře odizolované podlahy je zvýšený komfort z hlediska chůze, akustiky a tepelně-izolační pohody.

Pokud tedy vybíráme podložku pod podlahu, co bychom měli sledovat a čím se řídit?

Takovým základem je vědět co od podlahy chceme. Pak je důležité, kde bude podlaha montována. V jakém prostředí, jak bude zatížena a jestli jde o vlhké prostředí (koupelny a kuchyně, sauny bazény). Další důležitou informací je rovinatost podkladu. Spousta firem vám bude tvrdit, že dokážou vytvořit naprosto rovnou podlahu, že na to mají laserová měřidla a další technologické moderní zařízení. Je ale velkou pravdou, že vždy je co vyrovnávat i na podlaze provedené profesionály. Jako další důležitý faktor, který ovlivňuje výběr podložky pod podlahu je informace, zda je aplikováno v podlaze podlahové vytápění.

Odolnost podložky pod podlahou je důležitá z hlediska ochrany podlahové krytiny při jejím užívání. Dobře vybraná podložka vstřebává tlaky v podlaze, neztrácí svou funkci ani po mnoha letech a chrání tak podlahu proti poškození. Je li použita podložka s malou odolností, dochází k jevu, kdy se tlaky a mechanické zatížení podlahy přenáší do spojů jednotlivých dílců podlaha a často pak dochází k poškození těchto spojů. Takovéto poškození je pro funkci podlahy fatální, zámky plovoucí podlahy nelze opravit. Pokud tedy zamýšlíte aplikovat plovoucí podlahu se zámkovými spoji, doporučením je použít podložku pod podlahu s odolností minimálně 3 tun/m2 a více. Dále musí být tato podložka trvale pružná, aby perfektně absorbovala povrchové nerovnosti podkladní plochy podlahy.

Vyrovnávací schopnost podložky je velmi důležitá a to zejména tam, kde si nejste jisti kvalitou a rovinatostí podkladní vrstvy podlahy. Menší nerovnosti vyrovná kvalitní podložka pod podlahou. Ty větší je třeba vyrovnat samonivelační vyrovnávací hmotou.

Ochrana proti vlhkosti je velmi důležitou součástí funkcí, které by měla správně vybraná podložka pod podlahu poskytovat. Pokud se jedná o rizikové místnosti, kde je tento jev očekáván, je třeba vybrat podložku, která je zároveň parotěsná. Musí jít o podložku, která nebude pohlcovat vlhko a účinně odizoluje podlahovou krytinu do vlhkého podkladu. Kromě integrovaných parozábran do podložek pod podlahy existují speciální podlahové parozábrany, které se přidávají do skladby pod podlahovou krytinu.

Funkce zateplení podlahy je jednou z dalších funkcí, kterou může podložka pod podlahovou krytinou nabídnout. Pokud se jedná o podlahu nad nevytápěným prostorem, či podlahu na terénu (bungalov), platí toto dvojnásob. Jedná se o ztráty tepla až kolem 15-20% z celkových možných tepelně-izolačních úniků. Dobře vybraná podložka má kvalitní tepelný odpor a dokáže tyto tepelné ztráty výrazně snížit. Tímto se sníží výdaje za topení a současně s tímto zvýší komfort užívání podlahy.

Podlahové podložky v akci najdete zde

Kdo by nechtěl mít doma příjemnou, teplou a nehlučnou podlahu po které se dobře chodí? Asi každý a velký vliv na tento fakt má právě správný výběr podložky pod podlahy.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

 1. Patricie

  Dobrý den,
  prosím o radu; v místnosti mám parkety, chci na ně položit plovoucí podlahu, ale jelikož mám psa, obávám se kvůli sousedům velké hlučnosti. Poradíte mi prosím vhodnou podložku.
  Děkuji

 2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den, Starlon je určený spíše pod plovoucí podlahy s nosnou vrstvou. Obecně by ale PVC mělo být přilepeno k podkladu (ideálně stěrka), jinak má tendenci měnit svůj objem vlivem teploty a dělat nevzhledné vlny a boule. S pozdravem Patrik Hyka

 3. LADISLAV

  koupil jsem pod lino podklad stanrol je to mozne dat podlaha je drevena predem dekuji.

 4. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Pokud jsou nerovnosti velké, bude samozřejmě i cena vyrovnání poměrně vysoká. Zvláště, pokud toto bude řešeno nivelační stěrkou. Pomoci si můžete například částečným ubráním (zbroušením, ubouráním) síly betonu v rozích místností. Pokud se Vám cena zdá vysoká, poptejte si pro kontrolu ještě další firmu. S pozdravem, Patrik Hyka

 5. Iva

  Na podlaze je beton, urcite tam nerovnosti jsou, ale jak si overim, ze to tak opravdu je, cena vyrovnani dost vysoka. Dekuji.

 6. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  Dobrý den, nepíšete, o jaký podklad se jedná. Je to beton, desky, prkna? S pozdravem, Patrik Hyka

Napsat komentář