Vydejme se po stopách koberců a koberečků
Háčkování znamená pro mnoho žen zajímavý koníček, při kterém mohou vypnout a duševně odpočívat.
Takto pod jejich rukama vznikají mnohdy překrásné výrobky, mezi ně spadají i koberečky.
Dnes se však zaměříme právě na háčkované koberečky, které jsou stále oblíbené především v Anglii.
Možná, že vás překvapí, že o původu háčkování nejsou žádné prokazatelné a jednoznačné záznamy. Jeho vznik se nedá úplně s přesností určit. Pouze se ví, že háčkovat uměly už ženy v době bronzové a následně se tato technika rychle šířila po celém světě. Alespoň záznamy to dokazují - od Jižní Ameriky, přes Afriku i Turecko nebo Čínu.
Nejspíš nebudete ani tušit, že koberce nebyly ještě na začátku 17. století považovány za podlahové krytiny.
Koberce se totiž považovaly za cenný majetek, který byl dovážen s nemalými náklady z Belgie, Francie, Nizozemí a Blízkého východu. Po takové vzácnosti se rozhodně nehodilo šlapat!
Koberečky se dřív věšely na stěnu
Ano, věšely na stěnu, jak to známe ze světa gobelínů nebo sloužily jako ozdoby na postel lavici či velký dřevěný stůl. Koberce jako takové, se staly velmi populární v Anglii a postupně po celé Evropě o mnoho let později. Mezi první podlahové krytiny, které vyráběli američtí kolonisté, patřily rohože z rákosu. Postupně začali vyrábět hadrové koberečky, které nahradily rákos a staly se velmi oblíbenými.
Využívaly se totiž zbytkové hadry všeho druhu, které se k sobě posešívaly do dlouhého koberce. Ostatně tento druh ruční práce zůstal uchovaný dodnes a mnoho šikovných a zručných lidí si je schopno samo vyrobit stylový kobereček. Ať už se jedná o šití, tkaní či háčkování. Právě pro háčkování se stala oblíbená vlněná příze, ale dřív se háčkovalo i z látky, natrhané na tenké pruhy.
I dnes je možné nakupovat různé koberce a koberečky, které jsou stále vyráběny ručně.
Gabriela Kortová - portál Podlahy.com
A ještě něco, s, panem Kňourem naprosto souhlasím pa
Je to ruční práce dnes to mladí lidé, děvčata neumí, radsi
radši si něco koupí u čongů, nebo v butiku ale svetr uplést neumí. Já vyhrála před 25 lety s ručníma pracema 1 cenu v Austrálii, moje výrobky jsou v celém světě. Šití kabelek, pletené věci jako šaty, svetry, halenky, tuniky, totéž i háčkované oděvy, kabelky, tašky, záclony, ubrusy, dečky, přehozy na gauče, pletené kabáty atd. Jak říkám dnes neumí ani nit a jehlu vzít do ruky a něco si spíchnout na sebe.
slečnopaní kamčo v komentářích na netu se odjakživa tyká. my máme doma čisto ale to bude tim že manželka neni špindíra:)) a prosím bez těch vykřičníků. nazdar;)
Jasně pane Kňoure, dám je všechny do pračky a pak je budu věšet po bytě... a kam asi? Je vidět, že máte asi velký dům s prádelnou, my máme 3+1 a jsme tam ve 4 lidech a místa moc není. Teď v zimě bych to chtěla vidět jak to budu řešit věšet někam ven, aby mi je někdo ukradl. To mám tak rády tyhle chytrolíny. Jo a tyhle protiklouzací podložky znám, některé drží a některé ne a některé pak znemožňují koberce vůbec prát. Jo a ještě se zeptám, jak dám takový kobereček co má třeba větší rozměr do běžné domácí pračky? Je vidět, že jste pane Kňoure nikdy doma neuklízel a asi ani nepral, když neznáte objem běžné domácí pračky.
PS: a tykat si můžeme, až se poznáme osobně!
tady je to vostrý:)) a napadlo tě kamčo že se takový koberečíček dá vyprat v pračce?
pravda ze na podlaze klouže ale na to sou takové podložky:)
Laskavě ze mě nedělejte bordelářku, to si vyprošuju! Můj názor je, že tyhle malé kusovky jen drží prach a vyžadují více péče o domácnost. Pokud vy na to máte čas, tak já ne, jsem pracující žena a mám děti a ty toho také dost nadělají. Doma pravidelně uklízím, vysávám a vytírám. Navíc tyhle kusové koberce nejsou zrovna pro menší děti moc bezpečné. Kdybyste o tom věděla trochu více, tak sama uznáte, že koberec obecně zachytí mnohém více prachu, nečistot a roztočů nežli každá jiná podlaha.