Zátěžové koberce mají mnoho výhod

Zátěžové koberce mají mnoho výhod

Provoz v kancelářích představuje obvykle zvýšený pohyb lidí, kancelářskou židli na kolečkách, dámy v obuvi na ostrých podpatcích, a kvůli tomu všemu i všudypřítomnou nečistotu. Běžný koberec nemá vůbec šanci odolat tolika nástrahám, jež ho mohou poničit. Proto je důležité do exponovaných prostorů vybírat zátěžové koberce, jež jsou přizpůsobené k tomu, aby zvýšenou zátěž hravě zvládaly.

 

Co je zátěžový koberec

Aby byl koberec opravdu zátěžový, musí splňovat určité technické normy v bezpečnosti, nehořlavosti či odolnosti. Pro zákazníky bývá výhodou, má-li jimi vybraný zátěžový koberec také atesty, které prokazují jeho kvality. Přece jen se takový koberec nepořizuje jen na chvíli. Měl by vydržet sloužit bez výrazného opotřebení delší dobu.

Zátěžové koberce se vyrábějí s podložením gumou nebo bez. Ve druhém případě je nutné takový koberec k podlaze přilepit, aby se neshrnoval. Při výběru zátěžového koberce se zákazník obvykle řídí několika hledisky - gramáží, hustotou a výškou vlasu či materiálem. Platí, že čím větší hustota vlasu, tím je koberec odolnější. Opak však platí u výšky vlasu. Tam je nutné vybírat zátěžový koberec s nízkým vlasem, aby disponoval větší odolností vůči opotřebení.

Co se materiálů týká, vyrábějí se zátěžové koberce z přírodního hedvábí, vlny, sisalu nebo kokosových vláken i ze syntetických materiálů, jakými jsou nylon, polyakryl, polyamid, polypropylen. V nabídce na trhu jsou také jejich kombinace. Obecně platí, že koberce z přírodních vláken jsou luxusnější, dražší a příjemnější na dotek. Syntetické se zase vyznačují větší životností. 

 

Výhody a nevýhody zátěžových koberců

Protože zátěžové koberce dovedou pohlcovat prach ze svého okolí, udržují ho ve větší čistotě a zlepšují vnitřní klima místnosti. Díky nim se po podlaze pohodlněji a měkčeji chodí, dokonce ani zvuk kroků tolik nerezonuje. Hluk totiž koberec pohltí do sebe. V prostoru vytvářejí pocit tepla. Jistě je příjemnější chodit po koberci než betonové podlaze. 

 

I způsob výroby koberce má vliv na jeho životnost

O tom, jak dlouho zátěžový koberec vydrží, často rozhoduje také způsob, jakým byl vyrobený. Ručně nebo strojově tkané koberce patří k těm nejvíce kvalitním. A také nejdražším. Bývají velice často obšité ze všech čtyř stran, a proto se spíše využívají jako koberce kusové. Většina produkce v obchodech jsou koberce všívané, u nichž se jednotlivá vlákna všívají do syntetické mřížky. Nejméně kvalitní jsou zátěžové koberce vpichované, jejichž velkou výhodou je však nízká cena. 

Jako zátěžový koberec do obytných i komerčních prostorů se výborně hodí velurový Marathon. Disponuje zátěžovou třídou 23-33, což znamená vysokou zátěž. Prodává se v šíři 4 metry a v šesti různých odstínech - šedé, černé, hnědé, béžové, modré i vínové. Vyrobený je ze 100% polypropylenu s délkou vlasu 8,6 mm. 

Jak vidíte, zátěžový koberec už nemusí být v nudné hnědé nebo šedé barvě, vyrábí se v různých odstínech i dekorech, v široké nabídce si jistě vyberete i vy.

 

Napsat komentář