Jak na čištění koberců mokrou cestou?

Někdo může říct, že čištění koberců nemůže být žádná věda, a má v podstatě pravdu.
Nicméně je třeba tento proces provádět správně, používat odpovídající prostředky, stroje a případné doplňky.
Koberce jsou prověřené stoletími velmi kvalitní, příjemné a účinné podlahové krytiny. Jenomže mají také svá specifika, a pokud nám má koberec dobře sloužit a nepřinášet problémy včetně těch zdravotních, musíme dodržovat určitá pravidla při používání, provádět čištění a údržbu koberců.
Pokud hodláme čistit koberec pořádně, musíme k tomuto použít kromě vysavače i jiné stroje a čistící prostředky. Pak dosáhneme úplného vyčištění koberce, který není jen vyluxovaný, ale také řádně vyčištěný hloubkově a tohoto můžeme dosáhnout mokrou cestou. Toto mokré, hloubkové čištění je známo mezi lidmi z branže jako “extrakční čištění koberce”.
Mokré čištění koberce lze také provádět ručně, bez použití elektrických, mechanických strojů. Můžete použít speciální kartáče a nástavce pro ruční mokré čištění koberců, ale tento způsob má svá omezení. Záleží na druhu koberce, jelikož zcela ruční čištění koberců není vhodné pro některé koberce. Jako příklad můžeme uvést koberce s dlouhým chlupem. Tam se do hloubky, až ke kořeni chlupu pomocí ručního kartáče nedostanete tak snadno.
Jak se vlastně postupuje při kvalitním a hloubkovém čištění koberců?
Základem je důkladné vysátí koberce, toto se týká zejména zátěžových koberců a koberců s dlouhým chlupem. Pak se v případě nějakých nepříjemných skvrn použije lokální, čistící prostředek na odstranění těžkých skvrn z koberce. Jako další krok přichází přístrojové, hloubkové čištění mokrou cestou. Tedy to zmiňované, velmi účinné, přístrojové extrakční čištění koberce. Po vyčištění koberce se nechává vlhký koberec doschnout, až po řádném vyschnutí koberce je práce hotová.
Nejedná se však o mokrý koberec, správně vyčištěný koberec pomocí extrakčního čištění je pouze vlhký a doba dokonalého vyschnutí je odhadována na několik hodin. Čas vysychání je ovlivněn, délkou chlupu koberce, také jak hodně byl znečištěn. Další faktory ovlivňující čas vysychání jsou teplota v místnosti, odvětráním interiéru.
Samozřejmě, že je mnohem lepší čistit takto koberec v teplejších měsících, kdy snadno místnost odvětráme, a průvan pomůže k řádnému vyschnutí koberce.
Mokré hloubkové čištění koberce pomocí mechanického přístroje vypadá asi takto. Pomocí čistící kapaliny, která je v zásobníku přístroje se koberec hloubkově čistí systémem vysokotlakého vstřikování směsi až ke kořenům vláken koberce. Tato čistící směs je následně odsávána pomocí speciálního nástavce z koberce ven a s ní odcházejí i veškeré nečistoty. Myslí se tím jak mikroskopické nečistoty a roztoči, stejně tak i organické nečistoty.
Koberec je tak zbaven veškerých nečistot, prachů, roztočů a dalších zdraví škodlivých a ovlivňujících faktorů, které trápí hodně i alergiky. Navíc je koberec tímto čištěním obnoven i vzhledově. Barevné odstíny koberce se opticky značně oživí, koberec vypadá jako nový.
Extrakčně vyčištěný koberec nejen že dobře vypadá, ale také vodní, nezapáchá jako dříve.
Ke strojovému mokrému čištění koberců je třeba přístup k elektřině a také teplé vodě. Ostatní již přístroj provede sám, samozřejmě za účasti obsluhy. Ovládání není už tak složité, jen je třeba dodržet postup.
Pokud se jedná o značně znečištěný koberec, který je například zátěžový, tak se používá také speciální kartáčovací hlavice, která obsahuje kromě klasického čištění i rotační část. Tato rotační část vyčistí i hluboko zanesené nečistoty ve vašem koberci, ale zároveň je ke koberci šetrná, nevytrhává chlupy a nepoškozuje jejich strukturu.
Existují půjčovny, které nabízejí různé přístroje pro mokré hloubkové čištění koberců. Samotné přístroje jsou poměrně drahé a cenové kategorie při koupi jsou rozděleny podle značek a kvality přístrojů a také k jakému čištění jsou vyrobeny. Hraje tady roli také velikost plochy, pro kterou je přístroj určen. Je tedy mnohem snazší a pro vaši peněženku lepší, si takový přístroj několikrát ročně půjčit, nežli ho kupovat.
Společně s čistícím přístrojem, lze zakoupit i potřebné množství čistící kapaliny a případně čističe skvrn na koberce. Správná a zavedená půjčovna s vámi vše zkonzultuje a poradí nejvhodnější přístroj a čisticí prostředek pro vyčištění vašeho koberce. Nebo si můžete vyčištění koberce objednat u úklidové firmy, tato přijede, vyčistí koberce a zase odjede.
Úklidové firmy si můžete vyhledat v našem systému v sekci “úklidové služby”, kde si vyhledáte firmu dle potřeby a podle vaší adresy.
Po řádném vyčištění lze také koberec naimpregnovat. Impregnací vyčištěný koberec ochráníte a ten bude lépe odolávat znečištění, nebude do sebe nasávat pachy. Navíc kvalitní impregnace podrží vlákno koberce proti zdeformování a zplstnatění. Tento jev se běžně ukazuje v podobě sešlapaných koberců zejména v místech, kde se nejvíce chodí.
Extrakční čištění koberců je vhodné prakticky pro většinu druhů koberců, velmi vhodné a účinné je zejména pro syntetické a zátěžové druhy koberců.
Pozor, je třeba vědět, že hloubkové, mokré čištění koberců není vhodné pro všechny druhy těchto podlahových krytin. Výrazně nedoporučujeme extrakční čištění pro hedvábné, nebo perské koberce. Další exotické koberce raději konzultujte s prodejcem koberců, nejlépe s tím, kdo vám takový koberec prodal.
Úklidové stroje a prostředky najdete v akci zde
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Návod na čistění koberce mokrou cestou, je velmi dobrý. Ještě mi zde chybí doporučení na příslušný typ vysavače.
Děkuji