Jak správně pečovat o podlahové krytiny?

Jak správně pečovat o podlahové krytiny?

Pokud chceme, aby nám něco sloužilo, co nejdéle je nutná pravidelná a správná péče.

Ať už se jedná o pračku, automobil, myčku na nádobí, tak i podlahy!

Každá podlaha je jiná, ale všechny si vyžadují specifickou péči. 

Péče o koberec 

Nejlepší způsob, jak zajistit dlouhodobě krásu a jas vašeho koberce, je pravidelné luxování. Tímto se z něj odstraní hrubé nečistoty, které by se mohly zašlapat hlouběji do vrstvy koberce a ovlivnit tak postupně jeho vhled.

Velmi záleží i na tom, jak koberec budeme vysávat. Zda je možné použít rotační kartáče nebo pouze sání v případě koberců s vysokým vlasem. Profesionální vyčištění by se mělo provádět minimálně 1x do roka, ale i déle podle jeho vytížení. Otázkou je, zda máme domácí mazlíčky a také děti, které drobí a sem tam něco rozlijí. Více zatěžovaný koberec bude nutné čistit častěji. 

Jak pečovat o dlažbu 

Během posledních 30 let prošla nabídka podlahových krytin obrovským vývojem. Vybírat lze z nepřeberného množství materiálu, barev, vzorů a technologických postupů. To, že si zvolíte tvrdý typ podlahy, neznamená, že vydrží dalších sto let bez patřičné péče. Opět je nutné pomocí vysavače, který má výsuvné kartáče, aby nepodřel povrch podlahy vyluxovat všudypřítomný prach a vytřít.

Nejčastěji se setkáme s mopem. Avšak dnes již existují pomocníci, o kterých naše babičky mohly jen snít. Robotické vysavače i parní mopy nejenže splňují nejnáročnější požadavky na úklid, výrazně vám sníží čas úklidu. Kvalitní přístroje pro každodenní úklid jsou tiché, šetrné a pečlivější než lidská ruka. 

Jak pečovat o dřevěnou a plovoucí podlahu

Prach z těchto typů podlah odstraňujeme na sucho – luxování, zametání. Vytíráme pouze vlhkým nikoliv mokrým hadrem. Snažíme se podlahu udržovat a odstraňovat drobné nečistoty, jako jsou kamínky. Ty se domů mohou dostat na tlapkách domácích mazlíčků, ale mnohdy vejdeme do bytu i v obuvi. Nikdy nepoužívejte agresívní čisticí prostředky a saponáty, jako třeba u dlažby. T

y mohou rozkládat lepidlo a uvolníte místečka pro zachycování špíny a baktérií. Snadno se pak vlhkost dostane pod podlahu. Nožkám kovového nábytku pořiďte speciální filcové náplasti, aby se podlaha neodírala.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

A samozřejmě aby dřevo nadměrně nevysychalo, je potřeba občas podlahu navoskovat či naolejovat. 

Gabriela Kortová - portál Podlahy.com

Napsat komentář