Korkové antivibrační desky do skladby podlahy

Korkové antivibrační desky do skladby podlahy

Pokud řešíte problémy s nadměrným hlukem v interiéru, tak si přečtěte tento článek o korkových antivibračních deskách.

Korek je vlastně produkt v podobě kůry oloupané ze stromu, Korkového Dubu.

Tento jedinečný strom se vyskytuje v pásmu Středozemního moře. Je výjimečný díky své kůře, která je velmi silná a odolná. Strom se dožívá v ideálních podmínkách až věku kolem 180 let a tato doba umožňuje sklízet ze stromu korkovou kůru až 20 x za jeho život, cca každých 9 až 12 let.

Korkový Dub má schopnost regenerovat a po oloupání korková kůra opět naroste.

Získaný korek je pak využíván v různých odvětvích, například v potravinářství, domácnostech, stavebnictví a také v podlahářství, kde je velmi ceněn pro své vlastnosti. Kromě výborných tepelně izolačních vlastností z pohledu podlah, je velmi příjemný a měkký pro chůzi a nabízí i v podlahářství požadované akustické vlastnosti.

Z pohledu akustiky, kterou se tento článek zaobírá, nabízí korek oba základní druhy akustiky, tedy jak pohltivost prostorového hluku, tak i snížení strukturálního hluku, který vzniká mechanicky a přenáší se vibracemi v konstrukcích.

Korkové antivibrační desky jsou vyráběny z korkové drtě, granulátu, který je spojen speciálním, trvale pružným pojivem na bázi pryskyřice do různých formátu desky a tlouštěk. Tyto korkové desky jsou rozměrově stálé a velmi dobře odolávají i extrémnímu zatížení.

Celé to funguje tak, že se v případě nároku na zvukovou pohltivost se desky aplikují i na stěny a stropy interiérů. Myslí se tím takové interiéry, kde je požadavek na odhlučnění či je zde naopak vysoký zdroj hluku produkovaný do prostoru, třeba koncertní sály, nahrávací studia a obecně hlučné provozy, které sousedí s prostory požadující nižší hladinu hluku.

Zdroj Youtube.com - Forna Cork

Z pohledu druhého typu akustiky, což je strukturální hluk, je třeba odizolovat mechanický zdroj hluku od konstrukce, která by ho jinak přenášela dále do objektu. Zcela přirozeně vás musí hned napadnout, že je to podlaha a to z důvodu, že se po ní chodí, dupá, padají na ní předměty, stávají na ní stroje, které jsou zdrojem vibrací atd.

Korková antivibrační deska se tedy jako akustická izolace umístí mezi nášlapnou vrstvu podlahy a podkladní vrstvu, která je součástí podlahové konstrukce. Tato podkladní konstrukce je samozřejmě spojená s ostatními konstrukcemi objektu. Jakmile se přeruší spojení mezi zdrojem mechanického hluku a konstrukcí máte po problému.

Navíc si společně s řešením akustiky a antivibrační izolací kupujete v podobě korkové antivibrační desky i tepelnou izolaci.

Antivibrační korkové desky se nehodí jen pro běžné řešení akustiky v bytových a komerčních objektech. Tento typ akustického řešení lze použít i v průmyslových objektech, kde se používají těžké stroje, které jsou zdrojem nadměrných vibrací. Pokud je třeba zamezit přenosu těchto vibrací do podlahy, je možné použít aintivibrační korkové desky i v těchto provozech. Zabrání se tak přenosu hluku mezi provozem a administrační částí budovy.

Je třeba dodat, že antivibrační korková deska se může kombinovat také s prvky těžkých konstrukcí, které navíc reagují na teplotu a mění své rozměry v závislosti na ní či dalších okolnostech. Zde se antivibrační korkové desky dají využít i jako součást dilatačních mezer.

Vše pro vaše podlahy najdete v akci zde

Korkové antivibrační desky mají velmi dobré vlastnosti a těch je třeba využít, ale pozor na specifika a aplikační postupy, ty je třeba dodržet pro očekávaný výsledek.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Pavel Hanzelín

    Dobrý den, tento problém co popisujete, bych asi řešil jiným způsobem. Pokud je podlaha již hotová, tak bych řešil zamezení přenosu vibrací ze stroje pomocí vhodných silentbloků. Samozřejmě je třeba vše realizovat s přihlédnutím k hmotnosti stroje, intenzitě vibrací a možnosti kotvení do podlahy garáže.

    Přeji hezký den, Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  2. Franta Materna

    Mam v garazi takovej hoby soustruh a kdyz na nem delam, tak manzelka nadava ze se klepe celej barak. Myslite, ze by tohle pomohlo? A jak to pouzit, kdyz mam v garazi dlazbu?

Napsat komentář