Nejčastější chyby při montáži lehké plovoucí podlahy

Nejčastější chyby při montáži lehké plovoucí podlahy

Lehká plovoucí podlaha je sice podle popisu výrobců jednoduchým a rychlým řešením. Ale předpokladem je dodržení veškerých zásad doporučených materiálů a postupů, které výrobce systému vyžaduje ve svých prospektech. 

Tento článek popíše zásadní chyby, které vedou k následným problémům s užíváním a funkčností lehké plovoucí podlahy. 

Taková základní chyba často vzniká již při rozhodování, když lehká plovoucí podlaha není přizpůsobena budoucímu používání. Je třeba vždy specifikovat předpokládané užitné zatížení. Toto má pak vliv na izolaci a skladbu roznášecí vrstvy. 

Další častou chybou je roznášecí deska z jedné vrstvy OSB desek s perem a drážkou. Toto je nedostatečné i pro běžně zatížené lehké plovoucí podlahy. Nastávají pak jevy jako je nerovná podlaha, nebo i popraskání v místech spojů takto vytvořené podlahy. Je nutno vždy vytvářet roznášecí desku ze dvou vrstev OSB desek a tyto pokládat tak, aby byly překryty spoje spodní vrstvy desek. Další postup je lepení, prošroubování či sponkování roznášecího souvrství. 

Běžně se stává, že při montáži lehké plovoucí podlahy bývají zaměňovány materiály. Zejména se to týká izolací, které mají požadované vlastnosti a nelze je zaměňovat s jinými druhy i zdánlivě stejných izolačních materiálů. Například záměna izolačních materiálů z těžké plovoucí podlahy má fatální následky. Jedná o akustické parametry, únosnosti v tlaku a další parametry. Následky jsou pak známé jako houpající se podlaha, nebo špatná akustika či nerovná plocha lehké plovoucí podlahy. 

Další chybou je práce s OSB deskami, tyto by měly být v interiéru dostatečně dlouho před samotnou montáží, aby se aklimatizovaly v prostředí a neměnily už následně toliko své rozměry. Desky OSB je potřeba před i po montáži lehké plovoucí podlahy chránit zejména proti vodě a nadměrné vlhkosti. Nedostatečně vyzrálá a málo vyschlá vyrovnávací stěrka může také celou lehkou plovoucí podlahu znehodnotit. 

Tady hned můžeme navázat na fakt, že nesprávně vyrovnaný podklad lehké plovoucí podlahy, což se týká právě vyrovnávací stěrky, může zapříčinit deformaci celé skladby podlahy. Tento fakt se může projevit hned, nebo také později až po dostatečném zatížení lehké plovoucí podlahy. 

Asi jako poslední nejvíce se stávající chybou bývá použití velkoformátové dlažby, nebo i jiných nášlapných desek, parket atd. Lehká plovoucí podlaha pracuje, je to dřevo a jedná se o roznášecí desku volně uloženou na pružné hmotě. Proto je dobré nepoužívat na lehké plovoucí podlahy podlahové krytiny o rozměru nad 30 x 30 cm. U větších formátů může docházet k odlepování. Toto se týká lepených podlahových krytin. 

Kvalitní vinylové plovoucí podlahy.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Petr Hájek

    Dobrý den, v obýváku, ložnici, šatně a koupelně uvažuji o podlaze z OSB desek. Jenže tam mám jen 24mm prostoru, tak mne napadlo dát 2-3mm XPS polystyren na rovný beton a na něj dát jednovrstvou OSB desku, na tu bychom položili (nelepili) linoleum. CO si o tom myslíte, je tu jiné snadné řešení? Dvě OSB desky, se tam křížem hádám asi nevejdou nebo by mělo větší smysl dát dvě tenké než jednu tlustou? Děkuji

  2. Michal

    Dobry den, můžete mně prosím poradit, zda-li je možné kročejovou izolaci např. Steprock položit přímo na trámy podlahy ? Prostor mezi těmito trámy by byl zcela vyplněn Liaporem, takže by byly vytvořena rovina. Na izolaci by pak přišly 2 x 12 mm OSB desky (pero drážka) křížem položené a proložené separační fóli kvůli příp.vrzání. Tyto by byly navzájem prošroubovány. Je mi jasné, že na trámy s meziprostorem vyplněným Liaporem by bylo lepší položit jednu roznášející vrstvu OSB desky a na tu pak dát kročejovou izolaci, nicméně z důvodu zachování výšky podlahy toto v mém případě nelze. Děkuji

  3. Vít Steklý

    Poprosím zde o radu. V přízemí 100 let starého domu jsem se rozhodl vyměnit starou plovoucí podlahu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem sundal první desku. Pod miralonem byla 2 cm dřevotřísková deska původně asi přilepená asfaltem na beton. Dnes samozřejmě rozpadlá vlivem vlhkosti. Řeším co dál, prostor pro dodatečnou izolaci není velký. Vnější stěny domu jsem izoloval chemicky, vnitřní stěny ošetřené nejsou. Co je pod betonem netuším, ale bourat starý beton nechci. Mám nakoupenu hobru 5mm a samotnou plovoucí podlahu. Bylo by řešením použít tekutou lepenku stěrkovanou na vlhký beton a na ní jednu vrstvu 18mm OSB desky? Na ní pak jen hobra + podlaha? Víc se toho asi nevejde. Děkuji všem za dobré rady.

  4. Jan Novák

    Ještě musím poděkovat za takovéto stránky, které nám potenciálním investorům dávají určitý náskok před specialisty, čímž se při projednávání zakázky mnohdy dostáváme i odborně výš než dodavatel a lépe se nám poté jedná.
    Ještě jednou dík J.N.

  5. Jan Novák

    Velice pěkně tu píše pan Novotný, ale je to jen jeho úhel pohledu na problematiku stavebnictví a souvisejících stavebních zakázek. Já jako uživatel panelákového bytu nyní trpím pod sousedem, který evidentně podcenil technologii pokládky plovoučky a tak nyní slyším takřka veškerou chůzi, naučil jsem se i rozlišovat zda jda majitel, manželka či děti. Jak zní která hračka když cvakne o podlahu, ale nejhorší je noční příchod a chůze tzv. po patách, kdy duní celý byt. Ale k problému - pokud bych chtěl pokládat podlahu od firmy, dávám se do rukou novodobých loupežníků, kteří moc dobře vědí jak a co ošidit, jen aby zisk byl co největší, nejlépe bez "papíru". Moje zkušenosti jsou prostě takové, opravoval jsem chalupu, inovoval byt - jádro, kuchyň, vest. skříně, podlahy ... Většinu dodavatelsky. Myslím že mám nejdražší podlahu v celém našem domě ale moje nepřítomnost v době stěrkování ... asi většina ví o čem mluvím. Tam se toho vešlo. Takže pokud si živnostníci nezačnou dělat pořádek mezi sebou, budu na ně mít a nejen já takový názor. Spousta lidí pak bude řešit různé práce svépomocí s již níže uváděným výsledkem, jak píše pan Novotný (ani architekti nejsou všeci stejní)
    Pěkný den
    a slunce v duši

  6. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, desky můžete buďto celoplošně přilepit, nebo položit tzv. plovoucím způsobem. Pro plovoucí položení ale musíte použít buďto desky opatřené perodrážkovým spojem, nebo dát 2 vrstvy např. 10mm desek prošroubovat či prolepit a spoje převázat. Pod plovoucí desky můžete položit izolaci (polystyren, Mirelon, min. vlnu apod.). S pozdravem, Patrik Hyka

Napsat komentář