Nejčastější chyby při montáži lehké plovoucí podlahy

Nejčastější chyby při montáži lehké plovoucí podlahy

Lehká plovoucí podlaha je sice podle popisu výrobců jednoduchým a rychlým řešením. Ale předpokladem je dodržení veškerých zásad doporučených materiálů a postupů, které výrobce systému vyžaduje ve svých prospektech. 

Tento článek popíše zásadní chyby, které vedou k následným problémům s užíváním a funkčností lehké plovoucí podlahy. 

Taková základní chyba často vzniká již při rozhodování, když lehká plovoucí podlaha není přizpůsobena budoucímu používání. Je třeba vždy specifikovat předpokládané užitné zatížení. Toto má pak vliv na izolaci a skladbu roznášecí vrstvy. 

Další častou chybou je roznášecí deska z jedné vrstvy OSB desek s perem a drážkou. Toto je nedostatečné i pro běžně zatížené lehké plovoucí podlahy. Nastávají pak jevy jako je nerovná podlaha, nebo i popraskání v místech spojů takto vytvořené podlahy. Je nutno vždy vytvářet roznášecí desku ze dvou vrstev OSB desek a tyto pokládat tak, aby byly překryty spoje spodní vrstvy desek. Další postup je lepení, prošroubování či sponkování roznášecího souvrství. 

Běžně se stává, že při montáži lehké plovoucí podlahy bývají zaměňovány materiály. Zejména se to týká izolací, které mají požadované vlastnosti a nelze je zaměňovat s jinými druhy i zdánlivě stejných izolačních materiálů. Například záměna izolačních materiálů z těžké plovoucí podlahy má fatální následky. Jedná o akustické parametry, únosnosti v tlaku a další parametry. Následky jsou pak známé jako houpající se podlaha, nebo špatná akustika či nerovná plocha lehké plovoucí podlahy. 

Další chybou je práce s OSB deskami, tyto by měly být v interiéru dostatečně dlouho před samotnou montáží, aby se aklimatizovaly v prostředí a neměnily už následně toliko své rozměry. Desky OSB je potřeba před i po montáži lehké plovoucí podlahy chránit zejména proti vodě a nadměrné vlhkosti. Nedostatečně vyzrálá a málo vyschlá vyrovnávací stěrka může také celou lehkou plovoucí podlahu znehodnotit. 

Tady hned můžeme navázat na fakt, že nesprávně vyrovnaný podklad lehké plovoucí podlahy, což se týká právě vyrovnávací stěrky, může zapříčinit deformaci celé skladby podlahy. Tento fakt se může projevit hned, nebo také později až po dostatečném zatížení lehké plovoucí podlahy. 

Asi jako poslední nejvíce se stávající chybou bývá použití velkoformátové dlažby, nebo i jiných nášlapných desek, parket atd. Lehká plovoucí podlaha pracuje, je to dřevo a jedná se o roznášecí desku volně uloženou na pružné hmotě. Proto je dobré nepoužívat na lehké plovoucí podlahy podlahové krytiny o rozměru nad 30 x 30 cm. U větších formátů může docházet k odlepování. Toto se týká lepených podlahových krytin. 

Kvalitní vinylové plovoucí podlahy.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Jaroslav Nesměrák

    Dobrý den, mám dotaz. Provádíme rekonstrukci a chtěli bychom na betonovou podlahu dát OSB desky o síle12,5mm, poradíte mi jak to přidělat, aby bylo vše správně a nedělalo nic neplechu. Děkuji

  2. Karel

    Dobrý den, jak to tady čtu, tak budu brzy bourat...
    V jedné místnosti jsem vytloukl špatný beton, který byl s perlitem a drolil se, celkem jen 5 cm.Dal jsem nový beton s kari sítí, ale placu bylo málo a síť se špatně schovávala, nemohl jsem dávat víc betonu kvůli chodbě která by pak byla utopená a vznikl by schod.I když jsem aplikoval nivelační stěrku tak mám nerovnosti několik mm.Pod podlahu jsem natáhl miralon a kde byla větší mezera, tak v 2 vrstvách....
    Když se po podlaze chodí, je měkká.

  3. radim martinik

    Velmi výstižné .krásné.jasné a srozumitelné ...napsal recenzi na stavarinu pan kolega p.novotný..hezké a naprosto souhlasím..kéž bylo by více takových.

  4. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Pane Novotný, děkujeme za obsáhlý komentář. Náš portál si určitě neklade za cíl udělat z každého čtenáře řemeslníka. To ani nejde. A jelikož jsme lidé z oboru, moc dobře víme, že k perfektnímu zvládnutí jakéhokoliv řemesla je zapotřebí mnoha let praxe. Chceme spíše upozorňovat na technická řešení či systémy o kterých čtenář/stavebník třeba ani neví. S pozdravem, Patrik Hyka.

  5. Jindřich Novotný

    Dobrý den, jsem architekt a stavitel a chci jen říci, že tyto články jsou z jedné strany jakousi osvětou a uvolněním vědomostí směrem k lidem co staví, nebo stavět chtějí v budoucnu. Zároveň chci ale dodat, že články, které přinášejí mnoho informací, zároveň nutí nás stavební firmy, abychom zdlouhavě vysvětlovali proč tohle řešíme takto a proč ne tak jak to našli na internetu. Je to hodně složitá situace. Díky internetu, který je přeplněn vědomostmi (někdy nesmysly) je dnes pomalu každý člověk samozvaně pasován na stavitele specialistu a pro nás co se tím živíme je to velmi složitá situace. Na druhou stranu je to trochu nápomocné k oddělení zrna od plev, což je dobře. Každý druhý dnes staví, protože naše legislativa to umožňuje i bez školy a koncese, zasvěcení vědí co se snažím říci. Osvěta na internetu pomáhá tyhle lidi stavět do role výkopových pracovníků, kteří mají opravdu provádět jen dokončovací stavební práce a ne stavět celé domy a ohrožovat tak životy lidí, kteří za stavbu zaplatili a žijí v ní. Doufám, že tento projekt, který je sice směřován jen do podlah bude přinášet jen kvalitní a čisté informace a že se nenecháte unést rychlým ziskem v podobě podporování inzerátů a reklam na špatné zboží a systémy.
    Přeji vám hodně štěstí.
    Jindřich Novotný

Napsat komentář