Nejčastější příčiny sesedání podlahy

Nejčastější příčiny sesedání podlahy

Vyvarujte se chyb s následkem sesedání podlahy, které se těžko a nákladně odstraňují. Pokud řešíte novou podlahu vždy se poraďte s odborníky. V případě, že si nevíte rady kontajtujte společnost Supellex odborníka na podlahy

Základem pro podlahovou konstrukci, která nebude později sesedat je dodržení některých pravidel, která si popíšeme.

Pokud se budeme zaobírat rodinnými domy, tak bývá nejčastěji používána do podlahy izolace v podobě polystyrenu EPS s označením 100 Z, čili podlahový polystyren, který i přes svou slušnou únosnost v tlaku bude po instalaci procházet dotvarováním.

U obytných, rodinných domů se počítá s trvalým zatížením podlahové konstrukce v tlaku max. do 2000 kg/m2.

Pokud se použije EPS polystyren do skladby podlahové konstrukce na nerovný podklad, tak nedojde následným zatížením horních vrstev podlahy k předpokládanému celoplošnému zatížení, ale k bodovému, což právě způsobují nerovnosti a výstupky na podkladní ploše, na které je polystyren umístěn.

V důsledku pokládky polystyrenu na nerovnou plochu vznikají ve skladbě dutiny, kapsy a tyto časem po dotvarování desek polystyrenu zaniknou. Bohužel se tento proces projeví jako sesedání podlahy. Sesedání je pak samozřejmě na podlaze vidět.

Nejčastěji se sesedání projevuje v místech, kde dochází k největšímu zatížení podlahové konstrukce v návaznosti na nerovný podklad a bodové zatížení.

Běžným příkladem chyby, která je velmi často na stavbách vidět, je pokládka desek EPS přímo na asfaltové hydroizolační pásy. Tato jsou součástí spodní skladby podlahové konstrukce. Jelikož se pásy asfaltové hydroizolace mají napojovat překrytím, dochází k tomu, že v tomto místě (cca 10 cm širokém) je podlaha o 3-4 mm vyšší, záleží samozřejmě na druhu hydroizolačního pásu.

Další důvody sesedání podlahy je ponechání na podkladní ploše to, co tam nemá být. Například výstupky betonu, nečistoty a další i byť velmi malé předměty. Proto je třeba před pokládkou desek izolace plochu řádně vyčistit, odstranit co tam nemá být a plochu nejlépe vysát vysavačem.

Na asfaltové hydroizolační pásy podklad nesmíte přímo pokládat desky EPS, protože jsou pak položeny jen cca čtvrtinou své plochy. Představte si desku polystyrenu EPS položenou na rovné ploše s místem, kde bude tato plocha zvýšena o 3 mm. Tímto vznikne mezi podkladní plochou a deskou polystyrenu vzduchová kapsa. Tato po zatížení později zmizí dotvarováním desky izolace a podlaha si samozřejmě také sedne.

Pokud se izolace podlahy realizuje ve vrstvách, tak se tento jev může projevit daleko markantněji, protože vzniklé vzduchové dutiny jsou pak i mezi vrstvami izolace.

Toto celé se pak projeví na povrchu podlahy, jevy jako je popraskání podlahy, nebo mezerami mezi stěnou a podlahou. Podlaha si prostě sesedá a vy nevíte kdy to skončí, tohle se těžko dá odhadovat, může to trvat i několik let.

Naše doporučení:

Pokud budete používat v konstrukci podlahy jako izolaci desky EPS, tak je pokládejte do tzv. cementového mléka, což je vlastně suspenze cementu rozmíchaná ve vodě v poměru 1 kg cementu na 1 litr vody. Do takto připraveného lože teprve pokládáme desky EPS. Máme tak zajištěno celoplošné působení tlaku, což právě zajistí vyrovnání podkladní plochy pomocí tohoto cementového mléka.

Je možné také místo cementového mléka na vyrovnání podkladní plochy použít klasické lepidlo na lepení EPS desek. V případě, že budete pokládat dvě vrstvy izolace EPS, tak je mezi sebou slepte!

Pokud budete používat a to zejména u rekonstrukcí vyrovnávací podsyp, tak v případě použití EPS desek dbejte na to, aby podsyp nebyl tvořen z velkých zrn. Tato velká zrna by se do desek opět zatlačovat až do doby, než by se vyrovnala napjatost v konstrukci podlahy. Řešením je použití suchých sádrovláknitých desek RIGIDUR. Tyto podlahové desky jsou dostatečně pevné a rovné a při pokládce na podsyp zajistí celoplošné zatížení bez výstupků.

Vše pro vaše podlahy najdete v akci zde

Velmi malé, vlastně zanedbatelné dotvarování při plnoplošném zatížení tepelné izolace EPS ve skladbě podlahové konstrukce v podobě maximálních 2% deklarované stlačitelnosti je v pořádku a na funkčnosti a kráse vaší podlahy to v žádném případě neubere.

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Roman

    Dobrý den,
    řešíme ten samý problém co Luboš. Rekonstrukce RD, starší panelová podlaha, na kterou bychom chtěli dát cca 80mm polystyrénu, podlahovku, beton. Nerovnosti mezi panely jsou cca 0 - 18mm. Co jste prosím poradili Lubošovi, aby použil pod polystyrén na vyrovnání? Předem děkuji za odpověd.

  2. Luboš

    Dobrý den,mohl by vzniknout nějaký problém kdyby se pod podlahový polystyren jako vyrovnávka použil říční písek (potěrák) v určité vlhkosti.Jaká by byla možná alternativa.Vše je hodně drahé.Děkuji.

  3. Roman Tichý

    Dobrý den,už několik let mám problém že sedanim podlahy .už mi sedla cca 4 cm,ale problém je v tom ,že se mi do podlahy (polystyrenu) dostali potkani. V podlaze je i podlahové topení a potřeboval bych poradit jak se dá op ravit výplň pod topením .
    Děkuji za odpověď .

  4. Milda

    Dobrý den, co kdybych použil pod EPS k vyrovnání nízký fasádní polystern

  5. Jarek

    Dobrý den, čím je prosím nejlepší k sobě slepit vrstvy EPS polystyrenu? Klasickým pytlovaným lepidlem na polystyren nebo pěnou? A je lepší dávat dvě a více vrstev EPS, nebo jen jednu? Mám v 1NP celkem 20cm podlahového EPS (pasivní dům). Děkuji!

  6. Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

    Dobrý den, děkujeme za hodnocení, od toho tu jsme... :)

Napsat komentář