Přírodní linoleum opět na scéně
Linoleum - známé také jako „lino“.
Málokdo ale ví, že ve skutečnosti je přírodní linoleum vyráběno z ryze přírodních surovin.
Jako jsou například pryskyřice, lněný olej, dřevité či korkové moučky, vápence a dále třeba pigmenty. Obecně má linoleum velkou životnost, dobrou odolnost vůči opotřebení, a snadné udržování čistoty.
Nutno poznamenat, že svou vlastností nealergického materiálu je vhodný do domácnosti s osobami trpící alergiemi. Na rozdíl od koberců, které zadržují prach. Na výběr máme ze široké škály barev, vzorů a je také přírodní linoleum vhodné, jako doplněk při jednotném vzhledu interiérů.
Výhody a nevýhody linolea
Obecnou nevýhodou je nutnost častého ošetřování ve vytížených prostorách a fakt, že je přírodní linoleum citlivé na vlhkost. Z tohoto důvodu se nedoporučuje do místností, kde je zvýšená vlhkost. Dále je potřeba brát větší zřetel na podklad, který musí být bezvadně suchý, pevný a rovný tak, aby linoleum bylo možné řádně přilepit na plochu a nemělo tendenci dále pracovat, což přírodní výrobky rády dělají.
Výhodou korkového linolea je zejména jeho výborná pružnost, ale zároveň i tvrdost.
Vlastnosti linolea
Jak jsme již zmínili velkou výhodou je složení z čistě přírodních materiálů. Při užívání a případné recyklaci tak nepůsobí přírodní linoleum negativně na životní prostředí. Přináší vám široké spektrum jak barev, tak i odstínů a na své si tak může přijít každý. Při šetrném a správném užívání má velmi vysokou životnost, uvádí se, že až 50 let! Další výhodou přírodního linolea je jeho vysoká odolnost vůči oděrkám a obrusu. Žádná šance pro bakterie - v linoleu se totiž netvoří.
Kvalitní podlahové krytiny najdete v akci zde
V neposlední řadě je třeba zmínit teplost povrchu příjemného na dotek.
Gabriela Kortová - portál Podlahy.com
Komentáře