Velké srovnání - díl 3. - Přírodní linolea

Velké srovnání - díl 3. - Přírodní linolea

Zjistili jste, že Vaše podlaha již nesplňuje estetické a ani praktické nároky?

Nebo naopak stavíte a nejste si jisti jaký typ podlahy zvolit do svého nového domu?

Po dřevěných a korkových podlahách se tentokrát zastavíme u neprávem trochu opomíjené podlahové krytiny a tou je přírodní linoleum.

Přírodní linoleum

Přírodní linoleum má poměrně dlouhou historii, ale technologie jeho výroby a složení linolea se postupem času téměř nezměnily. Tuto de facto přírodní podlahu jsme mohli vídat již v bytech a domech našich prarodičů a ještě dnes ji někdy pod dalšími vrstvami podlah objevíme.

Linoleum je někdy neprávem zaměňováno s PVC podlahovou krytinou, jejíž laické označení je stejné - zkrátka “lino”. To bychom přírodnímu linoleu velmi křivdili. Jeho přírodní složení je totiž na hony vzdáleno krytinám jejichž základem je PVC (zkrácené označení pro polyvinylchlorid).

Naopak, základem linolea jsou pouze přírodní ingredience - dřevitá moučka, dále pak vápenec, pryskyřice a lněný olej. Směs z těchto materiálů je po probarvení pomocí pigmentů nanášena na podklad z přírodní juty a válcována. Tímto je vytvořena velmi odolná a v zásadě homogenní podlahová krytina.

Pro větší pružnost linolea někteří výrobci (např. Tarkett) používají ještě přídavek korkové moučky.

Zastavme se ještě krátce u základních ingrediencí této podlahové krytiny:

  • dřevitá moučka má velmi dobrou schopnost vázat na sebe pigmenty, kterými je linoleum probarvováno
  • lněný olej získávaný lisováním lněných zrn byl pro své léčivé schopnosti využíván již v dávné historii a za pomoci pryskyřice zde slouží jako pojivo
  • vápenec vylepšuje vlastnosti a odolnost linolea
  • juta slouží jako nosná kostra pro velmi dobrou rozměrovou stabilitu
  • pigmenty šetrné k životnímu prostředí bez přídavků kadmia a olova

 

Z výše uvedeného je patrné, že linoleum je 100% biologicky rozložitelné, neboť je vyrobeno pouze z přírodních materiálů.

Pokud jste se rozhodli pro přírodní linoleum, stojíte před možností volby mezi dvěmi alternativami. První z nich je klasická krytina v rolích o síle 2-3 mm určená k pokládce celoplošným lepením. Druhou je podlaha vrstvená, kde nosnou část konstrukce tvoří jádro z HDF desky, na níž je přírodní linoleum nalepeno. V tomto případě jsou jednotlivé desky opatřeny zámkovými spoji pro snadnější pokládku.

Linoleum je specifický přírodní materiál, který vyžaduje alespoň základní péči a bezprostředně po položení by mělo být ošetřeno ochrannou polyuretanovou vrstvou. Někteří výrobci touto ochranou opatřují krytinu dokonce již při její výrobě. Obsáhlý článek o údržbě linolea naleznete zde.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

V následujícím díle si rozebereme další druh podlah - venkovní dřevěné terasy.

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

Další díly tohoto seriálu:
Velké srovnání - díl 1. - Dřevěné podlahy
Velké srovnání - díl 2. - Korkové podlahy
Velké srovnání - díl 4. - Dřevěné terasy
Velké srovnání - díl 5. - Laminátové podlahy
Velké srovnání - díl 6. - Vinylové podlahy

  1. Horacek

    Ja myslim ze pes patri na zahradu k boude!

  2. Jonatán

    Mě by zase zajímalo, jak dlouho vydrží přírodní linoleum přítomnost psa v domě. Budou na něm rýhy od psa? Jaká je vlastně odolnost vůči mechanickému poškození?

  3. Šebestová Marie

    Ono taky záleží, jak se k tomu linu chováte. Pokud se na něm nechodí v botách a udržuje se jak má, tak vydrží dlouho.

  4. Karel Mach

    Dekuji Vam za zajimavy clanek. Druhy odstavec je pravdivy. moje matka rocnik 1921 ma toto "lino" ve svem dome jiz od jejiho narozeni! zda se to az nemozne, ale vypada stale velmi slusne. KM

Napsat komentář