Proč a jak olejovat dřevěnou podlahu?

Proč  a jak olejovat dřevěnou podlahu?

Olejování dřevěných podlah, ať už se jedná o prkenné masivní podlahy či parketové podlahy a také schody, je velmi důležitý proces. 

Olejování dřevěných podlah zajistí vyplnění pórů ve struktuře dřeva a tím se ochrání dřevo vůči vlhkosti a vodě

Na trhu podlah jsou k mání různé značky olejů pro dřevěné povrchy a tyto jsou děleny na základní oleje s plnící schopností, dále se jedná o pochozí ochranné voskové oleje. Výrobci nabízejí také tónovací oleje, které obsahují různé odstíny a také obnovující doplňovací oleje, které mají za úkol obnovovat vzhled a povrch dřevěné podlahy

Čeho tedy použitím oleje na dřevěnou podlahu dosáhneme a jak tím podlaze pomůžeme?

Pomocí opravdu kvalitního oleje na podlahu zajistíme na povrchu podlahy velmi tenkou, ochrannou vrstvu, která úspěšně dřevěný povrch chrání a přitom ponechá na pohled jeho přirozený, nádherný vzhled. Mnozí se obávají, že použitím oleje bude mít jejich krásná dřevěná podlaha nepřirozený lesklý vzhled. Takto to není, moderní oleje na dřevěné podlahy nabízejí ponechání přirozeného, matného vzhledu dřeva. 

Jako další plus olejovaných podlah je jejich vzhledové a odstínové zvýraznění. Přirozený odstín a struktura dřeva je olejováním příjemně a přirozeně zvýrazněna. Přitom se nic neleskne, vzhled je přirozeně matný a máte pocit, že když se dotknete, bude to dotyk saténu. 

Je třeba si ujasnit, že olejované dřevěné podlahy jsou oproti lakovaným citlivější na tekutiny, které občas na podlahovou plochu rozlijeme. V případě rozlití tekutiny je třeba tuto neprodleně odstranit a místo vyčistit doporučeným prostředkem od dodavatele oleje. Dřevěnou podlahu, kterou se rozhodneme ošetřovat olejováním, je třeba olejovat podle druhu oleje minimálně jednou za dva až tři roky. 

Časový interval obnovy záleží na druhu oleje, některé druhy vyžadují v určitém časovém horizontu tzv. refreš” již dříve provedené aplikace. Tato obnova se provádí speciálním obnovovacím olejem, který doplní co je třeba. Naolejovaná dřevěná podlaha v běžném domácím prostředí, vyžaduje při průměrném používání obnovu jednou za dva roky. 

Olej, nejčastěji základní plnící, se aplikuje na kvalitně a hloubkově vyčištěné, ještě v lepším případě šetrně zbroušené podlahy. Je třeba podlahu zbavit předešlých vrstev, olejů a vosků. Toto lze provádět velmi úspěšně pomocí mycích, vymývacích strojů, které zbaví podlahu všeho nežádoucího, co by zamezovalo vsakování oleje. Podlaha je tak připravena pro nanášení nového ochranného oleje. 

Olej lze nanášet pomocí válečku na tyči. Je třeba, aby si ten kdo to provádí, dal pozor na důležité pravidlo a to, že nanášené pruhy oleje se musejí překrývat. Na okraje podlahy se olej nanáší pomocí štětce. V případě základních plnících olejů se jako další krok aplikace provádí stírání a to speciální, podlahovou stěrkou a následně pomocí bavlněných hadrů.

Nanesený olej se v některých případech ještě strojově zaleští do povrchu dřevěné podlahy. 

Celý akt olejování dřevěné podlahy musí být prováděn s rozmyslem a nesmí se uspěchat. Olej se musí nechat vsáknout do podlahy. Většinou toto trvá cca půl hodiny, ale tato informace je opět jen orientační, záleží na druhu a značce oleje. Následně je nanášena druhá vrstva oleje a po dalším vsáknutí se toto opět opakuje. Není předem známo, kolik těchto procesů nanášení a vsakování budete muset provádět. 

Tento proces nanášení oleje se provádí do doby, než přestane dřevěná podlaha olej přijímat. Toto je ovlivněno druhem dřeva a celkovou savostí podlahy. Například takový buk má větší savost, nežli třeba dub

Po zjištění, že se olej již nevsakuje do povrchu podlahy, musíte přebytky oleje odstranit. Toto se provádí například speciální bruskou. Některá místa je třeba doleštit ručním způsobem. Na konečné zaleštění oleje do dřevěné podlahy použijeme speciální lisovaný, bavlněný hadr. Tento nesmí v žádném případě pouštět chlupy. Leští se tak dlouho, dokud celý povrch dřevěné naolejované podlahy nemá kompaktní vzhled. 

Nakonec je třeba nechat naolejovanou dřevěnou podlahu odpočinout a olej nechat řádně zaschnout. Dle druhu a značky oleje toto trvá zpravidla od 5 až do 12 hodin (orientační časy). 

 

Takto ošetřenou podlahu uklízíme jako každou jinou, například suchou cestou, tedy luxováním, nebo suchým mopem. Nebo se vytírá velmi dobře vyždímaným mopem, pomocí speciálních mycích prostředků, které jsou určeny na olejované, dřevěné podlahy. Nejčastěji se jedná o tekuté mýdlo na dřevěné podlahy.  

Zdroj Youtube.com - DrSchutzInt

Olejování dřevěné podlahy je velmi důležitým procesem, aby nám podlaha vydržela co nejdelší možnou dobu. OlejeVoskyLaky.

Vosky a oleje na podlahy v akci najdete zde

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Hana

    Prosím Vás máme doma dřevěnou plovoucí podlahu.Na části byl koberec.Plovoucí podlaha dub na světle stmavla.Pod kobercem zůstala světlá.Poprosila bych Vás za informaci, jestli jde s tím něco udělat.Děkuji Strnadová.Kontakt/strnadova.h@email.cz

  2. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, renovace dřevěné podlahy je velmi specifická činnost, kterou bych být Vámi raději přenechal odborné podlahářské firmě. Pro její zdárné dokončení je totiž potřeba několika strojů (válcová bruska, tříkotoučová bruska, krajová bruska...) a to vůbec nemluvím o znalosti postupů a jejich rozdílnosti dle použitých materiálů (laky, oleje, tmely...). Nechci nijak rozporovat Vaše schopnosti, ale za celou dobu své praxe (více než 20 let), jsem ještě neviděl dobře zrenovovanou podlahu svépomocí. A ve výsledném efektu ani nic neušetříte, ale spíše podstoupíte riziko nevratně poškozené podlahy. S pozdravem, Patrik Hyka.

  3. Jindřich Jerolímek

    No oni už jsou teď docela tmavé, ale uvidíme, lak už je stejně místama pryč, tak že říkáte pořádně zbrousit a jde to i ručně? Nechce se mi půjčovat nějaký drahý stroj a navíc bych to asi neuměl udělat a platit člověka se mi nechce, nemáme na vyhazování.

  4. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, jsem sice zastáncem spíše oleje než laku, ale u starších parket může vlivem oleje a jeho zapuštění, dojít k jejich výrazném ztmavení. Doporučuji vyzkoušet na malém místě, zda vám bude jejich vzhled vyhovovat. Parkety musí být před olejováním perfektně zbaveny původního laku (pro lakování platí totéž), jinak bude případný nový povrch flekatý. S pozdravem, Patrik Hyka.

  5. Jindřich Jerolímek

    No dobrá, veřím vám. Asi to nebude klasický olej. Jinak by to muselo být mastné. Přemýšlím o tom, máme lakované parkety a teď když to čtu bych to neraději nechal zbrousit a dat tam ten voskový olej. Parkety jsou staré, dubové a celkem zachovalé. Je tedy lepší olej? Je to klasický byt na Žižkově, lakované parkety.

  6. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, podlaha samozřejme mastná není a povrch je možné běžně používat za cca 24 hodin. S pozdravem, Patrik Hyka.

Napsat komentář