Velké srovnání - díl 1. - Dřevěné podlahy
Zjistili jste, že Vaše podlaha již nesplňuje estetické a ani praktické nároky?
Nebo naopak stavíte a nejste si jisti jaký typ podlahy zvolit do svého nového domu?
V několika dílech Vám přineseme velký přehled druhů a typů podlah, zejména jejich výhody a nevýhody z hlediska užitných vlastností, trvanlivosti a údržby. Nepomineme samozřejmě ani finanční hledisko výběru. Nejprve si ujasníme, preferujeme-li podlahu (podlahovou krytinu) spíše na přírodní bázi nebo výrobek takzvaně “umělý”.
Toto je i základní členění našeho srovnání a rovnou začneme podlahami přírodními. Největší podíl v této kategorii zabírají samozřejmě podlahy dřevěné.
Dřevěné podlahy
Na trhu jsou dostupné buďto podlahy celodřevěné nebo vrstvené, jejichž jedna nebo více konstrukčních částí (vrstev) obsahuje například pod silným tlakem pojenou celulózu.
Zásadní rozdíl z technickeho hlediska je ten, že vrstvená dřevěná podlaha má specifickou konstrukci, která podstatně eliminuje "pracovaní" dřeva. K tomu dochází vlivem změny vlhkosti a teploty v prostoru, ve kterém je namontována. Díky tomuto vrstvení a zvláště pak funkci protitahu (spodní vrstva) nedochází u této podlahy k nadměrné tvorbě spár.
Pokud jde o finanční hledisko, vrstvené podlahy jsou většinou oproti masivním podlahám cenově výhodnější. Zpravidla mají totiž vrchní "ušlechtilejší" užitnou vrstvu v síle zhruba 3-4mm a zbylá část konstrukce je vyrobena z levnější měkké dřeviny, případně již zmíněné silně stlačené celulózy.
Vrstvené dřevěné podlahy ale nemají samozřejmě jen samé výhody. Nevýhodou je u nich oproti podlahám masivním o něco nižší životnost a nízký počet možných renovací (zpravidla 1-2).
Masivní dřevěné podlahy jsou oproti tomu záležitostí na několik generací.
Zvláště pak při dnešních standardech hydroizolací a vyspělosti ošetřujících prostředků (oleje, vosky, laky). Ale pozor, tyto jsou někdy velmi háklivé (dle druhu dřeviny) na jakékoliv nadměrné změny vlhkostí a teplot, díky kterým může docházet ke tvorbě spár a plošných deformací. Vyvarujeme se tedy jejich umístění do prostor s nestabilním prostředím.
Jistě budete přemýšlet i nad způsobem montáže dřevěné podlahy. V zásadě existují tři možnosti a to montáž plovoucím způsobem, přilepením nebo přibíjením (sponkováním) na dřevěný rošt či deskovinu.
Jednotlivým způsobům montáže podlah se budeme věnovat v dalším seriálu.
A nyní jsme před dalším rozhodnutím a tím je volba povrchové úpravy dřevěné podlahy.
Opět se nabízí výběr ze tří možností. První je povrchová úprava tvrdým voskem. Z hlediska zachování přírodního vzhledu, je tato povrchová úprava podlah nejlepší volbou a zároveň i volbou většiny současných investorů. Zjednodušený název “tvrdý vosk” ale zcela nevystihuje chemické složení této povrchové úpravy. Druhou její významnou složkou je olej, který se vsákne do dřeva, tím jej impregnuje a razantně snižuje jeho nasákavost. Zmíněný tvrdý vosk zároveň vytvoří na povrchu dřeva tenký film, který dřevo ochrání před nadměrným obrusem vlivem užívání (ochozením).
Povrchová úprava tvrdým voskem má jednu nespornou výhodu a tou je možnost případné místní opravy podlahy bez toho, aby byla tato oprava viditelná.
Další, léty osvědčenou povrchovou úpravou, je lakování. Zde máme opět v zásadě tři možnosti a to lak matný, lesklý, případně polomatný a jejich odvozeniny (hedvábný mat apod.). Matné laky nejvíce zachovávají přírodní vzhled dřeva, naopak lak lesklý dodá podlaze “luxusnější” nádech.
V současnosti jsou lakované podlahy v obytných prostorách spíše na ústupu a většina investorů volí povrchovou úpravu podlah tvrdými voskovými oleji. A to jak kvůli jejímu přirozenějšímu vzhledu, tak i kvůli snadnější opravitelnosti v případě lokálního poškození.
Třetí a poslední možností je neupravovat podlahu vůbec. K tomuto rozhodnutí je většinou přistupováno u venkovních dřevěných teras a to kvůli jejich poměrně náročné údržbě a nutnosti obnovování nátěru zpravidla dvakrát ročně (před a po sezóně). Trendem poslední doby proto je neupravovat povrchově terasy vůbec a nechat je přirozeně zešednout.
Údržba dřevěných podlah
Údržba dřevěných podlah není dnes již žádnou vědou. U podlah s povrchovou úpravou tvrdým voskem, je důležité pravidelné obnovování této úpravy. Postupem času totiž při běžné údržbě (vytírání) dochází k postupnému vymývání vosku a oleje. K tomuto účelu výrobci nabízejí udržovací přípravky, které povrchovou úpravu průběžně obnovují. Zpravidla je pouze stačí v malém množství přidat do vody při běžném úklidu.
U lakovaných podlah je situace obdobná, většina výrobců laku má ve svém programu různé přípravky, které lak dodatečně ochrání (poliše apod.).
Velkým nepřítelem všech povrchových úprav dřevěných podlahových krytin je obyčejný písek a prach, díky kterému dochází k jejich nadměrnému obrusu při užívání. Vážně proto přemýšlejte i o dostatečném počtu rohožek pro zachycení případných nečistot z venkovních prostor.
Kvalitní dřevěné podlahy v akci najdete zde
V následujícím díle si rozebereme další druh podlah a to podlahy korkové.
Patrik Hyka - portál Podlahy.com
Další díly tohoto seriálu:
Velké srovnání - díl 2. - Korkové podlahy
Velké srovnání - díl 3. - Přírodní linolea
Velké srovnání - díl 4. - Dřevěné terasy
Velké srovnání - díl 5. - Laminátové podlahy
Velké srovnání - díl 6. - Vinylové podlahy
Dobrý den, je to prosím podlaha od firmy Aumex (www.aumex.cz) ? Díky moc. Lenka
Karle: Dřevo je dřevo, já osobně bych si do baráku nic jiného na podlahu nedal nežli dřevěnou masivní krytinu. Ty lamináty jsou k ničemu, vše co spadne na podlahu je slyšet po celém domě. Navíc dřevo má vždy svou teplotu, laminát je chladný.
Dobrý den, neřekl bych že laminát je lepší či horší. Výhodou laminátu je jeho nesrovnatelná tvrdost a odolnost (oproti dřevu). Další výhodou je samozřejmě nižší cena a dále pak to, že dnešní laminátová podlaha je v některých provedeních de facto k nerozeznání od dřeva. Nevýhodou je samozřejmě nemožnost tuto podlahu celoplošně renovovat. Na druhou stranu, dnešní laminátové podlahy již zdaleka nejsou ty, kterým se po několika vytřeních "zvedly" spoje a po pár letech užívání byly zralé na výměnu. Patrik Hyka
A není lepší přeci jen ten laminát? Nemusí se na to tolik dávat pozor a podle mě to i daleko více snese. Nevyžaduje to také tolik údržby jako klasické dřevěné podlahy. Já bych volil laminát, je i levnější. Navíc dnešní možnosti při výrobě nabízejí tak věrné povrchové barevnosti a také struktury, že to na první pohled ani profík nemusí poznat, že to není dřevěná podlaha, ale laminátová.