Srovnávání podkladu nivelační stěrkou v letních horkách nemusí vždy dobře dopadnout!
Další dobrou zkušenost jsem zažil jak jinak než na vlastní kůži.
Když jsem srovnával betonový podklad nivelační stěrkou při letošních extrémních horkách.
Neuvědomil jsem si několik skutečností, na které je potřeba dbát, při lití nivelační stěrky ve vyšších teplotách. Víte jak to je, jdete ze zakázky na zakázku, zkrátka rutina a myslíte si, že jste nesmrtelní… Chci se s vámi teď podělit o další cenné zkušenosti, za pomoci kterých určitě dopadne vaše lití stěrky v horkém létě lépe než to mé.
Jak fungují nivelační stěrky?
Nivelační stěrka je laicky řečeno prášek šedé barvy, u kterého když se smíchá s vodou, začne běžet chemická reakce, jejíž výsledkem je vytvrdnutí směsi. Když bychom si detailně rozebrali pojem “chemická reakce”, mohli bysme říci, že každý typ nivelační stěrky (kterých je na trhu mnoho) ji má trochu odlišnou. To můžete vidět například v technických listech, kde je uvedena doba zpracovatelnosti. Tedy čas, po který je konkrétní stěrka ještě použitelná a dá se s ní tedy pracovat. Po uplynutí této doby, by mělo započít její tvrdnutí.
Co ovlivňuje dobu zpracovatelnosti nivelační stěrky?
Na počátek chemické reakce, která se nastartuje po smíchání stěrky se záměsovou vodou, má vliv více faktorů, ale hlavním je ten tepelný. Pokud si všimnete, tak v technických listech nivelačních stěrek, je doba zpracovatelnosti udávána při určité teplotě samotné stěrky, podkladu, vzduchu v místnosti a teplotě záměsové tekutiny. Tou je obvykle voda, ale bývá to i složka “B”, pokud si zakoupíte speciální stěrku, která je dvousložková.
Co z toho plyne? To, že pokud se zvýší teplota některého z výše uvedených faktorů, zkrátí se i doba zpracovatelnosti dané nivelační stěrky. Nebo jinak řečeno, zrychlí se chemická reakce namíchané směsi.
Co se stalo mě osobně toto léto na zakázce?
Po konzultaci s technickou podporou firmy UZIN, která je výrobcem použité stěrky, jsme usoudili, že na extrémně rychlou chemickou reakci speciální dvou-komponentní nivelační stěrky UZIN L3 GOLD, mělo vliv více faktorů:
1. Již při převozu ráno na stavbu, se obě složky ohřály na vyšší teplotu, tedy nakumulovaly teplo.
2. Při samotném začátku prací byl betonový potěr taktéž zahřátý z předešlých extrémně teplých dní.
3. Teplota vzduchu se v čase lití pohybovala odhadem kolem 28 stupňů.
4. Nivelační stěrky většinou mícháme na chodbách (ve stínu), ale vten den nás jeden obyvatel bytovky vyhnal míchat před dům. Obě složky jsme si tedy vynesli na přímé slunce, které opět zvýšilo jejich teplotu.
Výsledkem těchto čtyř faktorů bylo, že dvousložková nivelační stěrka, která má v technickém listu uvedenou dobu zpracovatelnosti při teplotě 20 st. a vlhkosti ovzduší 65% dvacet minut, začala tvrdnout už po 6 minutách. Tedy v šesté minutě už nám stěrka tuhla a nebylo možné stíhat její lití a napojování plochy v jednolitý celek. Předešlý vylitý kýbl už byl na podkladu téměř tuhý a čerstvě vylitou stěrku se tak nepodařilo bezvadně napojit v jednu souvislou vrstvu. Když jsem po spoji přeběhl odvzdušňovacím válcem, vytvořily se kráterky. Zkrátka, nivelační stěrka už nebyla v rozlévatelném stavu.
Myslím si, že největší vliv na rychlost nastartování reakce měla zvýšená teplota záměsové složky “B”, která se ke stěrce dodává v plechovkách.
Chtěl bych vás proto touto cestou upozornit, abyste si při lití stěrky v letních horkých dnech dali pozor hlavně na teplotu záměsové vody, případně složky “B”. Abyste nemíchali stěrky na přímém slunci tak, jak jsem to udělal já. Voda přidávaná do stěrky by měla být studená. To samé platí i pro případnou složku “B”, pokud by se jednalo o stěrku dvousložkovou.
Samozřejmě, že na zakázce nakonec všechno dobře dopadlo. Špatné napojení stěrky se přebrousilo, nerovnosti vyspravily rychleschnoucí správkovou hmotou a následně se nalepila vinylová podlaha PERGO.
Samonivelační stěrky a další stavebniny v akci najdete zde
Milan Šoška - opodlahach.sk
Komentáře