Co jsou to vlastně plovoucí podlahy?

Co jsou to vlastně plovoucí podlahy?

Plovoucí podlahy je obecný název pro podlahy, které nejsou spojené s podkladem. 

Toto označení bývá užíváno často v případě stavebních podlahových konstrukcí a užívá se pro označování plovoucích roznášecích desek. 

V tomto článku si popíšeme jak je to v případě plovoucí podlahy, podlahové krytiny. 

Plovoucí podlaha, samotná lamela bývá většinou složena z těchto vrstev: nosná deska, například MDF deska (dřevovláknité deska), horní nášlapná vrstva, která je pohledová, současně také pochozí, nášlapná. Bývá někdy hladká a někdy strukturovaná. Podle druhu plovoucí podlahy se také vyrábějí lamely s vnitřní vrstvou, která zajišťuje objemovou stálost. Tento systém využívají vícevrstvé dřevěné plovoucí podlahy.

Jak už bylo výše naznačeno, podlahové krytiny můžou být instalovány lepením k podkladní vrstvě, pak se ale nejedná o plovoucí podlahy. Plovoucí podlahy jsou ty, které nabízejí možnost pochozí vrstvě nadále pracovat, reagovat na vlhkost a teploty v interiéru. To vše umožňuje kvalitně provedená plovoucí podlaha. 

Zásady plovoucí podlahy jako podlahové krytiny. Základem je, že plovoucí podlaha nesmí být pevně spojena s podkladní vodorovnou vrstvou, ani s okolními svislými konstrukcemi, což jsou stěny prostoru, ve kterých jsou tyto druhy podlah instalovány. Plovoucí podlahy, lamely, ze kterých jsou vytvářeny, musejí být osazeny zámky, tedy systémy pero a drážka. 

Tento systém umožňuje tzv. skládání lamel podlahy na sucho, někdy se k sobě lamely lepí lepidlem. Tyto systémy spojů ať už lepených či zámkových, umožňují spojení jednotlivých lamel k sobě a zároveň do jednoho celku. 

Po instalaci celé plochy plovoucí podlahy pak tato pochozí jednolitá deska může pracovat, roztahovat se a smršťovat v závislosti na teplotě a vlhkosti interiéru. Plocha podlahy není spojena s podkladem, a proto se jí také říká plovoucí podlaha.

Jednou velkou výhodou plovoucí podlahy je, že se pod ní dá instalovat dodatečná akustická, kročejová podložka, která snižuje přenos kročejového, strukturálního hluku do ostatních konstrukcí a tím i zbytku objektu. Mezi další známé výhody můžeme počítat i rychlost montáže a případné demontáže plovoucí podlahy v případě potřeby. 

Příjemné je i vědět, že při montáži plovoucí podlahy nemusíme řešit lepidla a další komponenty, které nám na nějaký čas přinášejí do interiéru nepříjemné zápachy s lepením spojené. Samozřejmě, pokud se nejedná o plovoucí podlahu, kde jsou spoje mezi částmi podlahy lepené, což je také možnost. Tady je pak o něco pracnější demontáž, jednotlivé lamely se od sebe musí násilně oddělit, ne jako ty se zámkem, které snadno od sebe oddělíte bez poškození a s možností další opětovné pokládky.

Dnešní plovoucí podlahy jsou navíc vyráběné ve většině případech jako zdravotně nezávadné, neobsahující různé ftaláty a další nebezpečné chemikálie. 

Plovoucí podlaha nevyžaduje v některých případech náročnou údržbu, kterou vyžadují jiné druhy podlahových krytin, myslí se tím složité broušení, lakování, nebo impregnace podlahy a podobně. Plovoucí podlahy jsou velmi vhodné pro podlahové vytápění.  

Dnešní, moderní plovoucí podlahy nabízejí pestrou škálu odstínů, struktur, které se dají snadno zaměnit s originálem, napodobujícím dřevo či jiné tradiční materiály. Přitom jsou na tom cenově oproti originálům těchto materiálů opravdu jinde, jsou mnohem levnější

Plovoucí podlahy, lamely jsou nabízeny také v různých formátech a velikostech. Toto je záležitostí vkusu a rozhodnutí budoucího majitele takové podlahy, nejsou v tom prakticky žádné zásadní uživatelské rozdíly. 

Mezi nejčastěji používané typy plovoucí podlahy patří:


Dne
šní, moderní plovoucí podlahy mají velmi dobrou odolnost a velmi dlouhou životnost v řádově několika desítkách let podle značky a druhu, samozřejmě také užívání a zacházení

Podlahové krytiny v akci najdete zde

Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

  1. Patrik Hyka - portál Podlahy.com

    Dobrý den, každá z těchto podlah má svá pro a proti. Jsem zastáncem dřeva, ale možná by Vám při rozhodování mohlo alespoň trochu pomoci toto:

    https://www.podlahy.com/velke-srovnani-dil-1-drevene-podlahy
    https://www.podlahy.com/velke-srovnani-dil-5-laminatove-podlahy
    https://www.podlahy.com/velke-srovnani-dil-6-vinylove-podlahy

    S pozdravem, Patrik Hyka

  2. Dobrovský Josef

    Zdravím,
    chci to vyřešit. Co je tedy nejlepší? Dřevo, nebo ten vinyl, nebo klasický laminát?

Napsat komentář