Jakou plovoucí podlahu, dřevěnou nebo laminátovou?

Jakou plovoucí podlahu, dřevěnou nebo laminátovou?

Lidé se často ptají, mají-li dát při volbě podlahy přednost dřevěné, či laminátové. 

Rozhodnutí závisí hlavně na tom, kde konkrétně má být podlaha použita.

Při výběru je totiž potřeba zohlednit spoustu okolností tak, aby vámi vybraná podlaha nebyla zdrojem problémů, ale naopak dobře plnila svůj účel.

Laminátová plovoucí podlaha
Tomu, kdo chce praktickou podlahu, velmi dobře poslouží laminátová podlaha. Je nenáročná z hlediska údržby a zpravidla i velmi odolná. Jedním z podstatných hledisek je i nižší cena v porovnání s podlahou dřevěnou. Laminátová podlaha má povrch, který je o něco chladnější a tvrdší, než je tomu u podlahy dřevěné. Výrobci ji zpravidla označují podle evropské normy (EN) přehlednými piktogramy. Ty symbolizují, k jaké zátěži je podlaha určena.

Do ložnice tedy například není nutno kupovat typ určený pro místnosti s vyšším zatížením, který je zpravidla dražší. Laminátová podlaha samozřejmě nevydrží několik desetiletí. Mohou ji poškodit nohy židlí, písek, který si nosíte na botách domů, a těžké nebo upadnuté předměty.

Oproti tomu se laminát tak snadno nezašpiní.

Z jeho povrchu se dá snadno setřít téměř vše, co na něm ulpí. Dle zkušeností podlahářských firem se laminátové podlahy uplatní zejména v panelácích a bytovkách, kam si zákazníci většinou nechtějí pořizovat zbytečně nákladnou podlahu. Laminátové podlahy nejsou tolik náchylné na příliš nízkou vlhkost vzduchu, která je zejména v panelových bytech poměrně častým jevem.

Nepříjemná může být vyšší hlučnost. Laminátová podlaha sama o sobě přenáší kročejový hluk podstatně více, než je tomu u podlahy dřevěné. V panelových domech, kde není podkladem plovoucí betonový potěr, tak dochází k rezonanci v celé podlahové konstrukci. Vaši spolubydlící tak uslyší každý váš krok i pohyb vašeho psa, který na hladké klouzající podlaze vystrkuje drápky. Běžné podložky, které se při montáži používají, obvykle příliš nepomohou.

Pro bezvadné odhlučnění je proto lepší zvolit takovou podlahu, která má již z výroby podložku nalepenou přímo na jednotlivých deskách.

Taková podložka pak dokáže snížit míru kročejového hluku až o neskutečných 30 dB.

Dřevěná plovoucí podlaha
Dřevěné plovoucí podlahy jsou o něco nákladnější než podlahy laminátové. Jsou i o něco náchylnější na poškození a náročnější z hlediska údržby. Na druhou stranu mají i své nesporné výhody. Jsou vyrobeny ze dřeva, které jako přírodní materiál velmi přispívá k lepšímu mikroklimatu v místnostech. Mají velmi efektní a zpravidla i reprezentativní vzhled.

Plovoucí dřevěné podlahy jsou obvykle vyrobené jako sendvičové. Jejich nášlapnou vrstvou je většinou tvrdé dřevo. Ty nejlevnější dřevěné plovoucí podlahy mají tuto vrstvu vyrobenou z tenké dřevěné dýhy. Naopak u dražších podlah má tato užitná vrstva až 6 milimetrů.

To znamená, že ji můžete v budoucnu několikrát zrenovovat.

Ve středu konstrukce podlahy (sendviče) bývá smrková laťovka nebo HDF deska a na rubu tzv. protitah. Tato konstrukce velmi významně omezuje tendence ke změně objemu dřeva v závislosti na vlhkosti prostředí.

Podlahářské studio, nebo hobby market?
Na západ o nás lidé kupují levné laminátové podlahy pouze jako dočasnou podlahovou krytinu. Zpravidla pouze do nájemních bytů, nebo když počítají s tím, že ji v brzké době vymění za podlahu kvalitnější.

Naopak u nás je pro spoustu zákazníků stále ještě i laminát dlouhodobou investicí.

No name podlahy velmi často nejdou spasovat, jednotlivé lamely vytvářejí schůdky a ostré hrany a jejich zámkové spoje se nezřídka rozpadají už při montáži. Pro laika je velmi těžké rozlišit kvalitu, protože na oko vypadá taková laminátová podlaha stejně jako kvalitní značkový výrobek.

Kvalitní podlahové krytiny najdete v akci zde

O výběru podlahy se proto raději vždy poraďte se specializovanou podlahářskou firmou. Ušetříte si tak spoustu starostí a finančních prostředků.

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

  1. Lenka

    Jestli mohu něco doporučit, tak dřevo. Idálně takovou, jakou mají třeba zde: www.au-mex.cz. Jsou skvělé.

Napsat komentář