Polystyren jako izolace podlahy - díl 3. elastifikovaný polystyren
Pokud se pohybujeme v kategorii polystyrenů jako izolací do podlah, tak se setkáme také s problematikou strukturálního útlumu, kročejového hluku.
Známe základní dva druhy hluku (akustiky), tou první je strukturální hluk, přenášející se konstrukcemi a pak prostorový hluk, nesoucí se vzduchem.
Strukturální, kročejový hluk je vlastně mechanický hluk, dupání, údery na podlahu, upadlé předměty atd. Toto je hluk, který se v konstrukcích přenáší jako chvění. Člověk ho vnímá jako nízké rušivé frekvence. Proto se musí přenosu chvění v konstrukcích zamezit použitím speciální akustické izolace izolace. Nejčastěji pomocí speciálních polystyrenů či minerálních vat.
Prostorový hluk je přenášen vzduchem a musí se mu tedy do cesty vložit překážka, která ho pohltí. Každý předmět má jinou zvukovou pohltivost a speciální minerální vaty s velkou objemovou hmotností jsou velmi vhodnou akustickou izolací pohlcující prostorový hluk.
Elastifikovaný - kročejový polystyren má za úkol co nejvíce ponížit přenos hluku konstrukcemi, proto se jako kročejová izolace přidává do skladby konstrukce podlahy.
V našem případě se jedná vlastně o snahu co nejvíce ponížit, nebo zcela zamezit přenosu hluku skrze konstrukce, v našem případě vodorovné, podlahové konstrukce. Tento kročejový, strukturální hluk se přenáší z podlahové konstrukce do okolních a spodních místností budovy. Je tedy důležité, aby se tento přenos co nejvíce ponížil, nejlépe zamezil.
Snížení přenosu kročejového hluku docílíme tak, že odizolujeme podlahu (roznášecí desku) od spodní části její konstrukce a také od okolních svislých konstrukcí (stěn, příček). Tohoto docílíme pomocí kročejové izolace, která se vyrábí v podobě elastifikovaných, upravených polystyrenů EPS, nebo speciálních minerálních vat, také dalších speciálních podložek, které se vkládají do skladby podlahy. Ale pak už se jedná o podložky pod podlahové krytiny.
V našem případě, kdy řešíme strukturální hluk pomocí elastifikovaného polystyrenu, se tento vkládá do celkové skladby podlahy. Kročejový polystyren má nižší objemovou hmotnost nežli ten klasický podlahový, jak ho známe polystyren EPS 100 Z. Elastifikace EPS polystyrenu docílí výrobce při výrobě tak, že se naruší struktura polystyrenu EPS a tento pak svou narušenou strukturou ponižuje přenos strukturálního hluku.
Pozor, kročejové polystyreny mají menší tepelně izolační účinky, nežli klasické polystyreny EPS. Je třeba s tímto počítat při plánování skladby izolace podlahy.
Pokud se používá kročejový polystyren pro izolaci podlahy místnosti například v patře, pod kterým je také obytná místnost, vkládá se tedy do skladby podlahy. A jelikož se počítá s tím, že se v místnosti pod touto podlahou v zimě topí, jedná o vytápěný obytný prostor, tak se může do podlahy vložit jen kročejový polystyren. Důvodem je, že nepotřebujeme řešit zateplení takovéto podlahy, když je pod ní také v zimě vytápěná místnost.
Toto neplatí pouze tehdy, pokud bychom řešili dvě místnosti nad sebou, u kterých záměrně hodláme zachovat rozdílné teplotní limity.
Pokud se jedná o běžnou místnost nad vytápěným obytným prostorem, vystačíme s kročejovou izolací, kterou řešíme zmíněné odizolování roznášecí betonové desky od stěn místnosti, čímž zamezíme přenosu kročejového hluku do ostatních přilehlých místností. Jednoduchý příklad je, když vám upadne na podlahu nějaký předmět, tak se hluk může přenášet do spodních vrstev podlahy a také do stěn a tím i do vedlejšího pokoje a to nechceme.
Zamezíme to tedy vodorovnou kročejovou izolací a také okrajovými pásky z mirelonu, které se postarají o odizolování roznášecí desky podlahy od stěn místnosti.
Pokud řešíme kročejový útlum v podlaze na terénu, nebo nad nevytápěným prostorem, sklepem apod., nesmíme ho také podcenit, jelikož jak jsme již popsali, kročejový hluk se přenáší i do vedlejších prostor. Rozdílem je pouze to, že u podlahy na terénu musíme také řešit zateplení, takže je třeba kročejový polystyren vložit do skladby podlahy společně s klasickým podlahovým polystyrenem. Docílíme tak zateplení i kročejového útlumu podlahy.
Jen pro srovnání, mají obecně elastifikované polystyreny lepší vlastnosti nežli kročejové minerální vaty. Mají menší stlačitelnost, podlaha tedy po realizaci toliko nesesedá a mají také lepší vlastnosti i v oblasti kročejového útlumu.
V příštím čtvrtém díle si napíšeme něco o systémových polystyrenových deskách pro teplovodní podlahové vytápění.
Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com
Komentáře