Vybíráme podlahovou krytinu do paneláku

Vybíráme podlahovou krytinu do paneláku

Bydlení v panelovém domě má svá pro i proti.

Mezi jednu z nevýhod patří i to, že pokud nemáte byt v nejvyšším patře a bydlíte pod někým, velmi často slyšíte jeho kroky.

V případě rodiny, kde jsou i děti, je to občas spíš sloní dusot. Jestliže vás současně nerovnosti a nevábný vzhled vaší podlahy přivedly k rozhodnutí, že nadešel čas investovat do její výměny, zkuste myslet i na pár důležitých věcí. Mimo estetické stránky zvažte i funkčnost podlahy.

Pěkný dekor podlahové krytiny totiž nemá žádný vliv na její kvalitu. Pakliže bydlíte v paneláku, vašimi prioritami při výběru bude především nízká hlučnost, snadná údržba, konstrukční výška a také mechanická odolnost podlahy.

Kročejový hluk – zaměřte se na něj

Zneklidňuje vás dusot lidí bydlících o patro výše? Určitě se shodneme na tom, že dusání, klapání podpatků a jiný hluk, může být zvlášť k večeru či naopak k ránu velmi nepříjemný a rušivý. V takovém případě, je vhodné se zaměřit na odhlučnění stropu. Vy můžete být ohleduplní k lidem bydlícím pod vámi, ale pokud se sousedé nad vámi nerozhodli rovněž pro rekonstrukci podlahové krytiny, jiná možnost není.

Pokud jde konkrétně o „panelákové podlahy“ nejčastěji používanými materiály bývá PVC, plovoucí laminátová podlaha, případně parkety. V menší míře pak přírodní linoleum či vrstvená dřevěná podlahovina. Obecně však platí, že za nejtišší jsou považovány celoplošně lepené podlahy, nejlépe s integrovanou pružnou podložkou. Absencí vzduchové mezery u nich totiž nedochází k tak výraznému dunění.

Jaké máte doma klima?

Suchý vzduch může být problém, na který narazí mnoho lidí, kteří se rozhodli vyměnit stávající podlahovou krytinu za novou. Jestli existuje typ podlahy, který snese extrémně nízkou vlhkost, je to určitě dlažba. Samozřejmě, že téměř nikdo si nepořídí dlažbu do panelového obýváku.

Lepší volbou je například laminátová či korková podlaha s integrovanou podložkou. Jestliže však máte doma velmi nízkou vzdušnou vlhkost, vyhněte se raději masivnímu dřevu. Jde o typ podlahové krytiny, která může markantně sesychat a tvořit nevzhledné spáry.

Pamatujte na snadnou údržbu

Hlavně ženy chtějí finální výběr co nejvíce přizpůsobit snadné údržbě. Jestliže patří i tohle kritérium mezi vaše cíle, ideální volbu představuje vinylová podlaha. Záleží ale, do které místnosti podlahu pořizujete. Tuto podlahovou krytinu stačí vysát (zamést), setřít a máte po úklidu. Neprohloupíte ani výběrem přírodního linolea, které lze taktéž udržovat v čistotě pouze suchou cestou a následně vlhkým setřením.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

Gabriela Kortová - portál Podlahy.com 

  1. Pavel Hanzelín - portál Podlahy.com

    Dobrý den pane Nešťastníku,

    to si dokáži představit. Kdysi jsem také bydlel v panelovém domě, který byl postaven v roce 1978 a bylo slyšet opravdu vše a v té době se opravdu kročejový hluk a vlastně akustika vůbec neřešila. Je to děs, když někdo položí dlažbu na takový podklad a nikde se neinformuje a neřeší akustiku.

    Nicméně se i toto dá řešit, pokud je to nesnesitelné a se sousedem není řeč, tak je jedním z postupů měření hluku a úřední postup, hygienický úřad, stavební úřad. Ale je to dost zdlouhavá cesta a asi navždy zkažené sousedské vztahy. Já bych se pokusil se sousedem domluvit.

    Jako další možnost je akustický podhled ve vašem bytě, sice to nepřinese úplné řešení, ale částečně to sníží akustiku z pohledu prostorového hluku. Ten kročejový, který se přenáší konstrukcemi to bohužel moc neponíží. Takových případů, jako jste Vy je mnoho a právě v dříve postavených bytových domech.

  2. Nešťastník

    Cituji " Samozřejmě, že téměř nikdo si nepořídí dlažbu do panelového obýváku."....
    ale ano, pořídí a nejenom do obyváku, ale i do celého bytu.
    I takoví lidé jsou a takové necitelné lidi máme nad hlavou, udělali mizernou izolaci a my trpíme. Je to peklo... :(

Napsat komentář