Velké srovnání - díl 6. - Vinylové podlahy

Zjistili jste, že Vaše podlaha již nesplňuje estetické a ani praktické nároky?
Nebo naopak stavíte a nejste si jisti jaký typ podlahy zvolit do svého nového domu?
V dalším dílu tohoto seriálu se zastavíme u momentálně asi nejskloňovanějšího druhu podlah. Asi již tušíte, že jsou to podlahy vinylové. Jaké jsou jejich výhody a na co si naopak dát pozor?
Vinylové podlahy
Každý, kdo v posledních letech uvažoval či uvažuje o nové podlaze, na tento druh krytiny zcela jistě narazil. A není se čemu divit. Vinylové podlahy jsou momentálně velkým favoritem zákazníků, stejně tak jako jím byly před několika lety podlahy laminátové.
Co je to vlastně vinylová podlaha?
Zjednodušeně můžeme říci, že trochu jinak pojatá PVC podlahová krytina. Zásadní rozdíl oproti klasickému rolovému PVC je v její vyšší tvrdosti a ve velkém množství dostupných formátů. Podlaha může být jak celovinylová, tak i vrstvená na jádru z HDF desky.
Obě z těchto variant mohou být opatřeny zámkovým spojem. Tenčí provedení je určené pro pokládku buďto celoplošným lepením nebo na samolepící podkladní podložku (určená pouze pro zámkové provedení).
Vinyl s HDF jádrem je možné položit tzv. plovoucím způsobem a nebo jej i celoplošně nalepit. Zvláště u podlahového topení oceníte rychlejší přenos tepla přes takto nalepenou podlahu.
Jaké jsou tedy výhody vinylu?
Vinylová podlaha má celou řadu výhod. Jednou z nich je i vysoká odolnost proti otěru. Můžete ji tedy bez obav použít ve velmi zatěžovaných částech domu či bytu, jako jsou například předsíně a kuchyně. Této podlaze navíc vůbec nevadí potřísnění vodou, což také zejména v zimě v předsíni jistě oceníte.
Vinylová podlaha je sice velmi odolná, ale ve srovnání například s podlahou laminátovou Vám bude připadat mnohem měkčí. Stejně tak pocit tepelného komfortu při chůzi naboso je u vinylu podstatně lepší než u lamina. Současné dekory vinylu přesně kopírují módní trendy a v nabídce tedy nechybí jak vinyl se vzhledem dřeva, tak i dekory kamene, dlažby či korku.
A na co si dát pozor?
Všechny varianty vinylových podlah vyžadují naprosto rovný podklad. U lepené varianty pokládky a u varianty na samolepící podložce navíc ještě bezvadně hladký, nejlépe upravený nivelační stěrkou. Pokud jde o vinyl samotný, vyhněte se bezejmeným čínským výrobkům. Mohou obsahovat ftaláty a jiné zdraví škodlivé sloučeniny. Na našem trhu ale naštěstí působí celá řada renomovaných výrobců, z jejichž nabídky si jistě vyberete.
V následujícím díle se zaměříme na další druh podlah a to na dekorační cementové stěrky.
Patrik Hyka - portál Podlahy.com
Další díly tohoto seriálu:
Velké srovnání - díl 1. - Dřevěné podlahy
Velké srovnání - díl 2. - Korkové podlahy
Velké srovnání - díl 3. - Přírodní linolea
Velké srovnání - díl 4. - Dřevěné terasy
Velké srovnání - díl 5. - Laminátové podlahy
Komentáře