Velké srovnání - díl 4. - Dřevěné terasy
Zjistili jste, že Vaše podlaha již nesplňuje estetické a ani praktické nároky?
Nebo naopak stavíte a nejste si jisti jaký typ podlahy zvolit do svého nového domu?
Po podlahách z přírodních materiálů, které jsou určeny do interiéru domu a bytu, se tentokrát zastavíme u podlah pro venkovní prostory a to u dřevěných teras.
Dřevěné terasy (Decking)
Pro dobrý pocit z chůze naboso jsou dřevěné terasy asi nejideálnější volbou pro venkovní podlahu. V chladnějších dnech nestudí a v horkých naopak nepálí, pohyb po nich je tedy velmi příjemný. Pokud jste se tedy již rozhodli pro terasu z masivního dřeva, stojíte před volbou konkrétního materiálu. A jaký druh dřeva tedy zvolit?
Tento přehled jednotlivých druhů dřevin a jejich vlastností by Vám mohl při rozhodování pomoci.
Bangkirai
Bangkirai je druh indonéské dřeviny, která má velké množství druhů. Nejčastěji je pro výrobu teras z této dřeviny používán druh Shorea a některé jeho poddruhy (Selangan Batu, Yellow Balau a další). Dřevo Bangkirai je střední až světle hnědé barvy, místy se žlutými skvrnami. Menší “vadou” tohoto dřeva je častý výskyt drobných otvorů jako pozůstatků po činnosti dřevokazného hmyzu. Toto však nemá žádný vliv na užitné vlastnosti a trvanlivost terasy.
Merbau
Merbau je z tropických dřevin pro terasu asi nejlepší volbou. Tato nejstabilnější exotická dřevina je velmi tvrdá, ale zároveň i pružná. Známo je 9 druhů, z nich nejčastěji jsou používány Binga a Palembanica. Merbau má tmavě hnědou barvu s výskytem jemného černého a žlutého žilkování. Dřevo z Merbau má též jednu zvláštnost a tou jsou krystaly síry, tvořící ve dřevě do zlatova zbarvené proužky.
Kempas
Kempas je listnatá dřevina původem z Indonésie a Thajska. Dřevo Kempasu vyniká pestrostí svých barev. Barevná škála se pohybuje od hnědé a červené až po oranžovou a béžovou. Postupem času ale dojde ke ztmavnutí dřeva a to až do tmavě červeno-hnědé. Kempas je dřevina vyznačující se velkou hustotou a trvanlivostí, která i v evropských podmínkách přesahuje 20 let.
Garapa
Garapa je jednou nejoblíbenějších a stále častěji používaných dřevin k výrobě tarasových prken. A stejně tak je architekty stále častěji navrhována jako materiál pro použití na venkovních terasách. Dřevo Garapy se vyznačuje zlato-žlutou barvou a díky jejím různým odstínům působí poměrně živým dojmem. Navíc je Garapa velmi stabilní a trvanlivá. Její vlastnosti jsou lepší než například u dřeva Massaranduby. Zvláštností této dřeviny je, že působením slunečního světla nedochází k jejímu tmavnutí a ani k uvolňování a vyplavování pigmentu vlivem deště.
Sibiřský modřín
Sibiřský modřín je jasným favoritem. A to pro jeho relativní velmi dobrou finanční dostupnost, zároveň i pro svůj hezký vzhled a zejména vynikající trvanlivost. Dřevo Sibiřského modřínu je skvělou alternativou k exotickým dřevinám. Pochází ze severských lesů, nejčastěji z oblasti Sibiře, kde chladnější klima zaručuje pomalý růst dřeviny. Pomalými přírůstky dřeva je tedy zajištěna jeho vysoká hustota a odolnost. Vysoký obsah specifických pryskyřic zároveň přispívá k velmi dobré trvanlivosti terasy z tohoto dřeva.
Dřevěná terasa je specifickým druhem přírodní podlahy a díky jejímu venkovnímu umístění vyžaduje oproti podlahám interiérovým minimálně každoroční čištění a obnovu povrchové úpravy. Další z možností je pak povrchově neupravovat podlahu vůbec a nechat ji přirozeně zešednout.
Dřevěné terasy v akci najdete zde
V následujícím díle si něco povíme o dalším druhu podlah a to o podlahách laminátových.
Patrik Hyka - portál Podlahy.com
Další díly tohoto seriálu:
Velké srovnání - díl 1. - Dřevěné podlahy
Velké srovnání - díl 2. - Korkové podlahy
Velké srovnání - díl 3. - Přírodní linolea
Velké srovnání - díl 5. - Laminátové podlahy
Velké srovnání - díl 6. - Vinylové podlahy
Dobrý den. Každá dřevina používaná na terasy má svá pro a proti. Některá z nich jsou uvedena v našem článku a je pouze na Vás, kterou dřevinu zvolíte. Źádná dřevěná terasa nebude bezúdržbová a pokud budete chtít zachovat její vzhled, měl byste ji minimálně jednou ročně přeolejovat. Na druhou stranu tato údržba není nijak časově ani finančně náročná. Druhou možností je nechat dřevo přirozeně zešednout a neupravovat jej vůbec. A poslední možností je zvolit terasu z dřevoplastu. S pozdravem, Patrik Hyka.
Dobrý večer Pánové,
chci se zeptat tady u odborníků, třeba poradíte. Já bych chtěl na terasu nechat dát dřevo, palubky. problém je v tom, že každý radí co si myslí a ne všichni mají zrovna pravdu a já už nevím co mám dělat. Peníze nejsou problém, navíc terasa má jen 25 metrů. Chtěl bych nějaké bezúdržbové dřevo, nechci nic pořád natírat, nebo napouštět olejem. Co radíte použít?
Díky za každou radu, Rostovský P.
Jarmile pani at si vezme holiny a mas po starostech;))
Já měl taky hlavně strach kvůli manželce a jejím podpatkům :-) Ale jinak díky, uklidnil jste mne. J.
Dobrý den, nemusíte mít žádné obavy. Jsou to pouze malé chodbičky larev hmyzu, který se vyskytuje výhradně v živém dřevě. Patrik Hyka
Doufám, že ty červy z toho dřeva Bangkirai něčím vypudily než to dají někomu do baráku. Z terasy hezky hupky do domu a mňam vrtáme a vrtáme :-)