Velké srovnání - díl 2. - Korkové podlahy

Velké srovnání - díl 2. - Korkové podlahy

Zjistili jste, že Vaše podlaha již nesplňuje estetické a ani praktické nároky?

Nebo naopak stavíte a nejste si jisti jaký typ podlahy zvolit do svého nového domu?

V minulém díle jsme podrobně probrali dřevěné podlahy a nyní si ve stejném duchu něco povíme o podlahách korkových, které po menší pauze zapříčiněné módou laminátových a vinylových podlah zažívají oprávněně svůj velký návrat. A není se čemu divit, korková podlaha má totiž své specifické vlastnosti, které u jiné krytiny nenajdeme.

Korkové podlahy

Korkové podlahové krytiny jsou z hlediska užitných vlastností a pocitu při doteku velmi podobné podlahám dřevěným. Oproti nim má korek jednu nespornou výhodu a tou je nejlepší pocit z chození naboso. Nejedná se pouze o subjektivní záležitost, tato skutečnost je dokázána i měřením předání tepla bosé nohy podlaze. To znamená, že předání tepla od nohy probíhá mnohem pomaleji než u jiné podlahové krytiny. Stejně tak tepelně izolační vlastnosti korkových podlahových krytin jsou nadprůměrné.

Korek má navíc díky své struktuře tvořené buňkami velmi dobrou pružnost. A to platí i při jeho celoplošném nalepení. Pocit z chůze po korkové podlaze je tedy oproti “tvrdým” krytinám nesrovnatelně příjemnější.

Pro korkové podlahy též platí některé informace již uvedené v článku o dřevěných podlahách.

Včetně toho, že i podlahový korek je dnes vyráběn jako jednovrstvý nebo vícevrstvý. Jednovrstvý podlahový korek je primárně určený k celoplošnému lepení. Dodáván je většinou ve formátu dlaždic o rozměru 30x30 cm a v sílách od 3 do 5 mm.

Vícevrstvý korek se většinou skládá ze spodní korkové tlumící vrstvy, dřevovláknitého HDF jádra, vrchní užitné vrstvy a je možné jej pokládat tzv. plovoucím způsobem. Dodávaných formátů je více druhů a zpravidla jsou opatřeny zámkovým spojem.

Jako finální povrchovou úpravu můžeme zvolit tvrdý voskový olej nebo například polyuretanový lak. Většina renomovaných výrobců podlahové chemie dodává laky určené přímo pro podlahový korek. Tyto laky jsou o něco pružnější než laky klasické a nedochází tak k jejich praskání vlivem pružnosti korkové podlahy.

Další možností je zakoupit korkovou podlahu s již nanesenou povrchovou úpravou. Korkovou podlahu je též možné minimálně jednou renovovat. Toto Vás ale čeká (při správné údržbě a běžném užívání) za zhruba 20 let.

Pro údržbu podlahy z korku platí stejná pravidla jako pro údržbu podlahy dřevěné. U podlah opatřených tvrdým voskovým olejem, je nutné používání balzámů, které povrchovou úpravu průběžně obnovují a které pouze stačí v malém množství přidat do vody na vytírání. U lakovaného korku použijeme některý z polišů od renomovaného výrobce.

Podlahové krytiny v akci najdete zde

V následujícím díle si rozebereme další druh podlah - přírodní linoleum.

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

Další díly tohoto seriálu:
Velké srovnání - díl 1. - Dřevěné podlahy
Velké srovnání - díl 3. - Přírodní linolea
Velké srovnání - díl 4. - Dřevěné terasy
Velké srovnání - díl 5. - Laminátové podlahy
Velké srovnání - díl 6. - Vinylové podlahy

Napsat komentář