Velké srovnání - díl 5. - Laminátové podlahy

Velké srovnání - díl 5. - Laminátové podlahy

Zjistili jste, že Vaše podlaha již nesplňuje estetické a ani praktické nároky?

Nebo naopak stavíte a nejste si jisti jaký typ podlahy zvolit do svého nového domu?

V našem seriálu jsme již probrali základní druhy přírodních podlah. A to podlah určených jak do vnitřních prostor, tak i pro venkovní použití. Nyní se na chvilku zastavíme u dalšího, tentokrát “umělého” a zároveň asi nejrozšířenějšího druhu podlahy. Asi již tušíte, že dnes si budeme povídat o laminátové podlaze.

Laminátová podlaha

Úvodem bych chtěl zdůraznit, že dnešní laminátové podlahy již nejsou těmi, kterým se po pár vytřeních “pozvedaly” spoje a po dvou letech byly zralé na výměnu. 

Výrobci (zvláště renomovaní) přicházejí s pravidelnými technickými inovacemi a neustále zlepšují své výrobní postupy. Příkladem může být zdokonalování zámkových spojů, jejich impregnace, nové složení povrchů apod.

Boom laminátových podlah u nás začal pouze několik málo let po revoluci a pokud pomineme mírný propad prodejů vlivem nástupu vinylu, tak tento boom de facto stále trvá. A není se čemu divit. Obliba plovoucích laminátových podlah má totiž své logické důvody. 

Po počátečním módním trendu začali zákazníci přicházet na to, že laminátová podlaha má i mnoho nepopiratelných výhod.

A to jak z hlediska praktičnosti (o nevýhodách si ještě povíme), tak i z pohledu cena vs. užitné vlastnosti. Pokud chceme podlahu s přírodním vzhledem, která nás nebude stát jmění a zároveň máme například velkého psa, bude pro nás laminátová podlaha ideální volbou.

Při výběru podlahy z laminátu by nás mělo v první řadě zajímat, do jaké zátěžové třídy konkrétní námi vybraný typ spadá. Pro podlahu do předsíně budeme volit třídu spíše vyšší, pro podlahu do ložnice nám naopak stačí nižší třída zátěže. Všeobecně ale nic nezkazíme tím, že zvolíme zátěž vyšší než je pro konkrétní použití doporučovaná. A pokud se nám například do ložnice líbí dekor, který je vyráběn pouze pro vysokou (komerční) zátěž, stejně nám nic jiného nezbývá.

Zátěžové třídy pro laminátové podlahy jsou pevně stanoveny evropskou normou EN 13329 a jsou rozdílné pro privátní a komerční účely.

Při výběru podlahy se proto obzvláště zaměřte na níže uvedené piktogramy.

Dále by nás měl zajímat typ spojení jednotlivých dílců podlahy.

Dnešní plovoucí podlahy již disponují převážně zámkovými spoji, které jsou z hlediska jejich pevnosti mnohem trvanlivější než dříve používané lepení. Typů těchto spojů je více a jsou výrobci průběžně zdokonalovány. Ať už pro zvýšení jejich pevnosti, tak pro snadnější a rychlejší pokládku podlahy. Všichni renomovaní výrobci laminátových podlah používají pouze spolehlivé zámkové spoje. Jedním z etalonů je například zámek Uniclic používaný firmou Quick Step.

Na trhu je dnes nepřeberné množství typů a dekorů laminátových podlah a z této nabídky si vybere téměř každý. Ať už nás zajímá prkenný dekor ve velkém formátu, podlaha s dekorem dlažby či parket nebo dokonce hliníku.

A nyní k relativním nevýhodám.

Laminátová podlaha je v první řadě poměrně náchylná na nadměrnou vlhkost prostředí. A dále jistě již tušíte, že povrch této podlahy se nedá renovovat. Tento fakt je ale vyvážen nesrovnatelnou tvrdostí a odolností oproti např. podlaze dřevěné. Pokud tedy laminátovou podlahu položíme do suchého prostředí a dodržíme veškeré montážní postupy předepsané výrobcem, bude nám sloužit dlouhá léta.

Ještě malá poznámka na závěr.

Často se ve své praxi setkávám s názorem, že je laminátová plovoucí podlaha příliš hlučná. Svým způsobem ano, ale dnes už to nemusí být vždy pravdou. Několik výrobců totiž přišlo v rámci inovací se systémem takzvané “tiché podlahy” nebo “tichého laminátu”. Vlivem integrované podložky, která je již z výroby nalepena na jednotlivých deskách (lamelách) podlahy, dochází k velmi výraznému snížení kročejového hluku. A rozdíl je skutečně markantní.

Kvalitní laminátové podlahy v akci najdete zde

V následujícím díle se zaměříme na další druh podlah a to na podlahy vinylové.

Patrik Hyka - portál Podlahy.com

Další díly tohoto seriálu:
Velké srovnání - díl 1. - Dřevěné podlahy
Velké srovnání - díl 2. - Korkové podlahy
Velké srovnání - díl 3. - Přírodní linolea
Velké srovnání - díl 4. - Dřevěné terasy
Velké srovnání - díl 6. - Vinylové podlahy

 

  1. Patrik Hyka

    Dobrý den, pokud je poškození menšího rozsahu, můžete použít např. tvrdý retušovací vosk. Další možností je vyměnit poškozenou lamelu. Odborná firma toto zvladne i bez rozebraní podlahy. Patrik Hyka

  2. Armenie V

    Dobrý den. V kuchyni mi na lamino spadnuĺ hrnec a udělala se mi na něm taková menčí díra. Dá se to nějak opravit nebo se musí celá podlaha rozebrat? Dékuji a podlaha má zámky. Vendula

Napsat komentář